Vatandaş odaklı yol bakım onarım süreçleri planlaması
Citizen-centric planning of road maintenance processes
- Tez No: 436036
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN CAMKESEN, PROF. DR. TUNCER TOPRAK, DOÇ. DR. SIRMA TURGUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ulaşım, Transportation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Ulaştırma Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada Küçükçekmece Belediyesi' nin Fen iş kolunda yol bakım onarım ve altyapı çalışmalarının vatandaş odaklı planlanması konusuna yer verilmiştir. Çalışma içerisinde, Küçükçekmece Belediyesi' ne gelen vatandaş şikâyetleri ve isteklerinin sayıları, oranları verilmiş ve değerlendirilmiştir. İlçede yaşayan ve Küçükçekmece ile herhangi bir nedenle yolları kesişen vatandaşlara anket yapılarak beklentileri değerlendirilmeye çalışılmıştır. Şüphesiz ki Belediyeler, ülkemizin kamu bürokrasisi anlamında önemli ve vazgeçilmez kamu tüzel kişiliklerindendir. Yerel yönetimler sorumlu oldukları alanlarda ikamet eden ve herhangi bir nedenle o sınırlar içerisinde bulunan vatandaşlara hizmet sunmakla yükümlü olan icracı kurumlar olarak görev almaktadırlar. Son yıllarda belediyelerin yapı ve işleyişlerindeki gelişimler ile birlikte yerel yönetimler toplumun yaşam kalitesine, topluma sunulan hizmetin kalitesine ve vatandaşın bu hizmetler karşısında duyduğu memnuniyete daha çok önem vermeye başlamıştır. Bu tezin amacı, Küçükçekmece' de ikamet eden vatandaşların ve/veya herhangi bir nedenle Küçükçekmece kısa ve/veya uzun aralıklarla vakit geçiren vatandaşların kurumun Fen kollarında ki hizmetlerini nasıl algıladıklarını, bu hizmetlerden duydukları memnuniyet düzeylerini ve hizmetlere verdikleri önem derecelerini gerek web üzerinde yapılan anketlerle gerekse belediyeye yapılan şikayet/istek taleplerinin analizi ile ölçerek bir değerlendirme ortaya koymaktır. Bu çalışma ile bu konuyla ilgili literatürde yer alan bilimsel uygulamalar ile vatandaşların beklentileri arasındaki farklılık ve benzerlikler gözlemlenmiş ve vatandaşların memnuniyet ve önem düzeylerine göre belediyelerin hizmet sunumlarındaki politikalarına yön verebilecek öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study it is worked on citizen-centric planning of road maintenance and infrastructure subject of Science and Work department of Küçükçekmece Municipality.In the study, numbers and rates of complaints and requests of citizens which has arrived to Küçükçekmece Municipality are given and interpreted. Expectations of citizens living in the district or those somehow crossed their paths from Küçükçekmece been tried to evaluate by making surveys.Undoubtedly municipalities are one of the most important and indispensable public entities in our country in terms of bureaucracy. Local governments are assigned as executive agencies responsible for providing services to residents and citizens who are present within the limits of the areas where they are responsible. In recent years along with improvements in structure and operation of municipalities local governments have started to give more attention to community's quality of life, the quality of the service provided to the community and satisfaction of the citizens towards these services. Purpose of this thesis is to put forth an evaluation on the comprehension, satisfaction and how much citizens who permanently lives in Kucukcekmece and/or spends short/long time in Küçükçekmece considered the importance of the services of municipality's Science and Work department by analising and measuring the data obtained by web surveys and complaints/requests which has been done to municipality' s website. With this study, differences and similarities between relevant scientific applications in the literature and expectations of the citizens are observed and according to citizen's satisfaction and the severty level it is tried to bring out proposals that can give direction to the politics of provision of municipal services