All in focus images
Odaklanılmış görüntü elde etme
  1. Tez No: 436040
  2. Yazar: CANFEDA KARABULUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TARKAN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 74
Özet
Kameralarda bulunan lensler sınırlı alan derinliğine sahip olduğu için odaklanılmamış alanlar imgelerde bulanıktır ve görüntüler sahne hakkında tam bilgi vermez. Sahnedeki tüm nesneler hakkında tam bilgi almak için sahnedeki tüm nesnelerin odaklanılmış tek bir görüntüsü elde edilir. Bunun için sahnenin farklı odak değerleriyle çekilmiş görüntüleri alınarak odaklanılmış alanlar bulunur. Daha sonra bu odaklanılmış alanlar birleştirilerek sahnedeki tüm nesnelerin odaklanılmış görüntüsüne ulaşılır. Bu tezde, sahnede bulunan tüm nesnelerin odaklanılmış görüntüsüne ulaşmak için literatürde bulunan otuz beş farklı odak ölçütü kullanılarak odaklanılmış bölgeler bulunmuş ve bu bölgeler birleştirilmiştir. Her bir odak ölçütüne göre çıkan sonuçlar sahnenin en net görüntüsüyle (referans görüntüsü) kıyaslanarak, sahne hakkında en fazla bilgi verenle en az bilgi veren odak ölçütleri bulunmuştur. Görüntüler beş farklı metrikle kıyaslanmıştır.
Özet (Çeviri)
The reason of the limited depth of field in optic lenses used in the camera system, out of focused areas are blurry in the image and image does not give exact information about scene. In order to learn exact information about objects in the scene, an image where all objects are in focused is acquired. This image is All In Focus Image. For this acquisition, focused areas in the image are found by using several images from same scene which are captured with different focus settings. Then, these focused areas are combined together to get All In Focus Image. In this thesis, thirty five different focus measure operators were used to detect focused areas. Detected focused areas combined together to get an All In Focus Image where all objects are in focus. Each result image which was acquired with focus measure operators was compared with a reference image which was taken with small aperture size of a camera. Images were compared with five different quality metrics. According to the result of the metrics, focus measure operators which provide to generate the most and the least informative All In Focus Image about scene were found.