Türkiye'de karbon ticareti ve sürdürülebilirlik üzerine araştırma
A study on carbon trading and sustainabilit in Turkey
  1. Tez No: 436039
  2. Yazar: ŞEYMA DURSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEHMİ GÖRKEM ÜÇTUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji ve Çevre Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
21. yüzyılda hız kazanan kalkınma çabaları nedeniyle doğal kaynakların aşırı kullanımı beraberinde çevre sorunlarını getirmiştir. Enerji ihtiyacını karşılamak için fosil yakıtların aşırı kullanılması atmosferdeki emisyon yoğunluğunu artırarak sera etkisine sebep olmuş ve bu durum yerkürenin sıcaklığının artmasına ve iklim değişikliğine yol açmıştır. İklimde meydana gelen değişikliklerin etkileri günümüzde açıkça hissedilmektedir. Yaşanan bu değişiklikler pek çok şirketin iş yapış şeklinde bu sorunları yönetmeye yönelik farklı yapılanmalara yol açmıştır. Bu sayede, şirketlerin tüm iş süreçlerinde ve kararlarında sürdürülebilirliği göz önünde bulundurmalarının çok önemli olduğu sonucunu ortaya çıkmıştır. Buna ek olarak yasal düzenlemeler ve kamuoyunun çevre duyarlılığındaki artışı, tüm sanayi sektörlerini sürdürülebilirlik üzerine yoğunlaşmaya itmiştir. Doğal kaynakları sınırlı olan dünyada sürdürülebilir büyümenin yarattığı çevresel etkileri azaltmak için yeni stratejiler gerekmektedir. Bunun için doğal kaynakları verimli kullanarak; atıkları azaltarak; geri kazanım uygulamalarını artırarak ve temiz teknolojileri tercih ederek büyümek sanayinin öncelikleri arasında yer almalıdır. Bu tezde kaynakların diğer bir ifadeyle girdilerin çok yoğun olmadığı ilaç sektörü seçilmiştir. İhtiyacı olan enerjinin tamamını veya bir kısmını rüzgar ve güneş enerjisi gibi temiz teknolojiler kullanarak elde etmeyi hedefleyen bir ilaç firmasında temiz kaynak kullanılması sonucu atmosfere salınmayan ve tasarruf edilen karbonun ticaretinden gelen gelir ve işletmenin elektrik faturasından elde ettiği gelirlerin toplamı, ilk yatırım maliyetlerine oranlanarak yatırımların ne kadar sürede geri kazanıldığı hesaplanmış ve bu işletme için en uygulanabilir temiz teknolojinin hangisi olduğuna karar verilmeye çalışılmıştır. Çalışma sonunda bu ilaç firmasının enerji ihtiyacının asgari yüzde ellisini temiz kaynaktan sağlaması gerektiği ve temiz kaynak tercihini ise ilk yatırım maliyetleri daha kısa sürede geri kazanıldığı için rüzgar enerjisinden yana kullanması gerektiği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
21st century due to excessive use of natural resources in accelerating the development effort has brought together environmental problems. Excessive use of fossil fuels to meet the energy needs of the greenhouse effect caused by increasing the emission intensity in the atmosphere, and this has led to an increase in the earth's temperature and climate change. The effects of changes in my first clearly being felt today. These changes occurred in the form of business has led many companies adhere to various embodiments for managing these problems. In this way, should take into consideration sustainability in all business processes and decisions of the company has emerged as a very important result. In addition to the increase in legislation and public environmental awareness, it has led to the focus on sustainability all industrial sectors. New strategies to reduce the environmental impact caused by the growth of the world with limited natural resources must be sustainable. This efficient use of natural resources; reducing waste; By choosing to grow by increasing its recycling practices and clean technologies should be included among the priorities of the industry. This is the thesis of the input source is selected pharmaceutical sector, in other words it is not too intense. It comes from the needs of the entire energy or part of the wind and solar energy as a clean technology using an acquisition aimed at a pharmaceutical company in clean sources released into the atmosphere as a result of the use and the savings are trading carbon and total amount of income earned from the electricity bills, business, much of the investment by dividing the initial investment cost It estimated to have recovered in time and tried to decide which is the best that can be applied to this clean technology businesses. At the end, it was concluded that these drug companies that the energy requirements needed to ensure the minimum of fifty percent from a clean source and clean resource choice of the initial investment costs necessary to use since wind energy because less time in recovery.