Doğalgaz çevrim santrallerinde enerji üretiminin çevresel etkilerinin değerlendirilmesi
The evaluation of the environmental impact of energy production on the combined cycle power plant
- Tez No: 436043
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HATİCE ESER ÖKTEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji ve Çevre Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 38
Özet
İnsanlık uzun yıllardan beri dünya üzerindeki fosil kaynakları, birincil enerji üretim maddeleri olarak kullanmaktadır. Bununla birlikte, fosil yakıtların doğaya saldığı karbondioksit miktarı ve bunun zararlı sonuçları ilk zamanlar fark edilememiştir. Öte yandan, geçtiğimiz 15-20 yıl içerisinde dünyanın iklim düzenindeki bozulmalar ve ekolojik dengenin bundan etkilenmeye başlaması insanları fosil kaynakların kullanımının zararına dikkat çekmeye itmiştir. Ayrıca, fosil kaynakların tükenebilen kaynaklar olmaları, her geçen gün bu kaynakların maliyetlerinin artmasına sebep olmaktadır. Bütün bu gelişmeler teknoloji ve bilim dünyasını daha temiz, doğaya zararsız ve yenilenebilir enerji türleri bulmaya itmiştir. Ancak, halen yenilenebilir enerji uygulamaların yetersiz olduğu görülmektedir. Sürdürülebilir enerjiye ulaşımda teknolojik gelişmelerin önemli yer tutması, bu kaynakların da maliyetini artırmakta ve az tercih edilen sistemler olmalarına neden olmaktadır. Bu geçiş sürecinde ise devletler diğer enerji kaynaklarına göre daha temiz bir yakıt ve karbondioksit emisyonunun yarı yarıya düşüren doğalgaz enerjisine yönelmişlerdir. Bu çalışmada da doğalgaz enerjisinin çevreye olan etkilerini incelemek adına Türkiye'deki üç doğalgaz santrali Küresel Isınma Potansiyeli ve Asidifikasyon Potansiyeli çerçevesinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Fossil resources has been the primary energy-generating resources through the historyof industrialized societies. On the other hand, negative consequences of carbon dioxide emission which is caused by usage of fossil resources has not been understood at the first time. Climate changes and its harmful consequences on ecological system, on the other hand, resulted from understanding of detrimental effect of usage of fossil resources. Since fossil resources are depletable, their costs are also getting higher rapidly. These progresses force science and technology world to find new renewable and sustainable energy resources. However, sustainable energy practices are also expensive, since they rely highly on technological improvements. This causes lack of application of sustainable energy usage. Thus, governments tend to use natural gas, since it is cleaner and cause carbon dioxide emission in half than other fossil resources. In this regard, this study tried to understand environmental effects of natural gas by evaluation of global warming potential and acidification potentials of three natural gas power plant in Turkey.