İstanbul ili Anadolu yakasında seçilen noktalarda ağır metal kirliliğinin incelenmesi
Evaluation of heavy metal pollution at the selected points in the Anatolian side of Istanbul city
- Tez No: 436059
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖZDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışmada; İstanbul ili Anadolu Yakasına ait Ataşehir, Beykoz, Kadıköy, Kartal, Maltepe ile Pendik, Sancaktepe, Sultanbeyli, Ümraniye ve Üsküdar ilçelerindeki pasif yeşil alanlar olarak tanımlanan şehir içi kavşak ve refüjlerden toprak ve bitki örneği alınarak İstanbul' da ki ağır metal kirliliğinin boyutu ve dağılımı araştırılmıştır. Bu kapsamda, 42 farklı lokasyondan 0-20 cm ve 20-40 cm olmak üzere 2 farklı derinlikten toplamda 260 adet toprak ve çeşitli bitkilerden 98 adet yaprak numuneleri toplanmıştır. Alınan örneklerde kirliliğe neden olan Kadmiyum (Cd), Krom (Cr), Bakır (Cu), Nikel (Ni), Kurşun (Pb) ve Çinko (Zn) ağır metallerinin İndüktif eşleşmiş plazma optik emisyon spektroskopisi (ICP-OES) cihazı kullanılarak yoğunlukları ölçülmüştür. Toprak örneklerinde 0-20 cm derinlik için ortalama Cd, Cr, Cu, Ni, Pb ve Zn seviyeleri sırasıyla; 6.03, 55.72, 38.01, 49.59, 32.69, 90.30 mg/kg, 20-40 cm derinlik toprakları için ise ortalama Cd, Cr, Cu, Ni, Pb ve Zn seviyeleri sırasıyla; 6.10, 55.66, 35.11, 49.75, 33.51, 83.85 mg/kg olarak tayin edilmiştir. Toprak örneklerinden elde edilen veriler, 2010 yılında hazırlanan Toprak Kirliliği Kontrolü ve Noktasal Kaynaklı Kirlenmiş Sahalara Dair Yönetmelik ve WHO/ US EPA gibi ulusal ve uluslararası kalite kontrol kriterleri esas alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study; Beykoz, Kadıköy, Kartal, Maltepe Pendik, Sancaktepe Sultanbeyli Ümraniye and Üsküdar districts are located in Istanbul Anatolian Side. In these locations, passive green areas that are defined as urban intersection and the traffic island, by takin from samples of soil and plants, size and distribution of heavy metal contamination were evaluated in Istanbul. In this research, a total of 260 soil samples from 42 different locations and 98 units were collected leaf samples from several plants. Soil depth was determined to be 20-40 cm and 0-20 cm, including two different depths. Cadmium (Cd), Chromium (Cr), Copper (Cu), Nickel (Ni), Lead (Pb) and Zinc (Zn) that are causing soil contamination in the samples taken, concentrations of heavy metals were measured by using density with Inductively coupled plasma optical emission spectrometer (ICP-OES) equipment. For 0-20 cm depth: the average Cd in soil samples, Cr, Cu, Ni, Pb and Zn levels respectively, 6.03, 55.72, 38.01, 49.59, 32.69, 90.30 mg/kg was determined. For 20-40 cm depth: the mean Cd, Cr, Cu, Ni, Pb and Zn levels, respectively; 6.10, 55.66, 35.11, 49.75, 33.51, 83.85 mg/kg was determined. The data obtained from soil samples, national and international quality control criteria was evaluated based as soil Pollution Control and Contaminated Sites Regulation and Point Source Relating to the WHO/ USEPA that is prepared in 2010.