Bir iş yerinde analitik hiyerarşik proses kullanılarak iş atama ve takip sistemi oluşturulması
Making a task appointment and follow system in a workplace by using analytical hierarchy process
- Tez No: 436060
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET ALPER TUNGA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilim ve Teknoloji, Science and Technology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
Yüksek lisans tezinin adı“Bir iş yerinde analitik hiyerarşik proses kullanılarak iş atama ve takip sistemi oluşturulması”dır. Bu yüksek lisans tezinin temel amacı, bir iş yerinde yürütülen faaliyetlerin, o iş yerindeki tanımlanmış hiyerarşik yapıya göre iş atama yetkisine sahip çalışanların (proje yöneticisi veya şef) işi alt birime havale ettiği anda, analitik hiyerarşik proses (AHP) algoritması kullanılarak seçilen en uygun personele işi otomatik olarak atayan ve aynı anda mail yoluyla da hatırlatmalar yapan bir yazılımın yazılmasıdır. Çalışmanın temel amacına ilaveten söz konusu yazılım sayesinde işlerin çalışanlar arasında liyakatine göre adil bir şekilde paylaştırılması, atanan işlerin takibinin sistem üzerinden kolayca takip edilmesi ve otomatik mail aracılığıyla unutkanlık vb. insani hataların olabildiğince önüne geçilmesi hedeflenmektedir. Tez kapsamında yazdığımız programa, istenildiği takdirde raporlama faaliyetleri, izin faaliyetleri vb. faaliyetler ve performans ölçümlerinde kullanılmak üzere ilave modüller eklenebilir. Ancak biz bu çalışmada ana amaç olan AHP algoritmasını kullanarak uygun personel seçme ve işi o personele yönlendirme kapsamında bir program yazdık.
Özet (Çeviri)
The name of the master's thesis is“Making A Task Appointment And Follow System in A Workplace By Using Analytical Hierarchy Process”. The main purpose of the thesis is to write a software which makes task appointment automatically, by the defined personnel who has authorization of appointment a task (project manager or chief) according to hierarchical structure in that workplace, to the most proper personnel at that moment. While a task is transferred to a sub-unit, at the same time, an e-mail is sent, which reminds, to the related personnel by using analytical hierarchy process.(AHP). In addition to the main purpose of the thesis, thanks to this software, it aims that tasks are shared in a fair way among the personnels based on their qualifications and followed easily via automatical mailing system, And it also aims to prevent human errors as much as possible, such as forgetfulness and etc. If asked, some additional modules can be added to the software, in order to be used for transactions such as performance measuring and reporting activities, any kind of leave activities. Besides, we wrote a software in the scope of choosing a proper personnel and routing task to the related personnel by using AHP algorithm.