Tekstil sektöründe mağaza performans verimliliklerinin ölçülmesi: Bir veri zarflama analizi çalışması
Measurement of store performance efficiency in textile sector: A study on data envelopment analysis
- Tez No: 436058
- Danışmanlar: PROF. DR. ERKAN BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tedarik Zinciri Yönetimi ve Lojistik Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Veri Zarflama Analizi, çeşitli sektörlerde çoklu faaliyetlerin verimliliğini tayin etmede başarıyla kullanılabilen bir tekniktir. Mağazacılıkta da günümüzde kullanılabilmektedir. Mağazacılıkta girdiler ve çıktılar çok fazladır. Ne kadar fazla olsalar da karşılaştırılmaları VZA ile mümkün olmaktadır. Mağazacılıkta kullanılmasıyla karar verme birimlerinin karşılaştırmalı etkinliklerini göstermektedir. Böylece mağazacılıktaki uygulamaları önem kazanmaktadır. Performansı düşük birimlerin görülerek düzeltici önlemler alınması onunla mümkün olmaktadır. VZA'nın parametrik olmayan bir ölçü sistemi olması çok farklı değişkenler arasında ilişki kurulmasını ve karşılaştırılabilmelerini sağlamaktadır. Bu, VZA'nın en büyük avantajı olmaktadır. Böylece çeşitli sektörlerdeki kullanımı yaygınlaşmaktadır.
Özet (Çeviri)
Data Envelopment Analysis can be used successfully in determining efficiency of multiple activities in various sectors. As well as in retailing. There are too much inputs and outputs in retailing. With its use in retailing DEA shows the comperative efficiencies of the decision making units. Hereby its implementations in retailing gain importance. By seeing the lower performance of units, corrective measures can be possible to take . Because of DEA is not a parametric measurement system, it provides connection between many different variables and their comparisons. That's the most important advantage of DEA. Herewith its usage in various sectors becomes prevalent.