Güneş enerji sistemlerinde farklı cins panellerle maliyet ve güç analizinin yapılması
Performing cost and power analysis with different types of solar panels on solar energy systems
- Tez No: 436072
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜRKAN SOYKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Enerji, Energy
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Enerji ve Çevre Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Güneş bir füzyon reaktördür. Bünyesindeki dört hidrojen atomunun bir helyum atomuna dönüşüm reaksiyonu sonucunda 9x〖10〗^20 erg'lik bir enerji açığa çıkar ve radyasyon (elektro-manyetik dalga) şeklinde uzaya yayılır. Güneşin uzaya, her yönde sürekli yaydığı radyasyonun gücü 3845x〖10〗^26 Watt'dır. Bu güç dünya atmosferinin dışına 1367 W/m^2 ve atmosferi geçtikten sonra yeryüzüne yaklaşık 1000 W/m^2'lik bir değerle gelmektedir. Yeryüzündeki artan enerji tüketiminin karşılanması ve karbon salınımının azaltılması amacıyla güneş enerjisi son yıllarda yaygın olarak tercih edilmektedir. Güneş enerjisinden faydalanabilmek için güneş enerjisini doğrudan elektrik enerjisine çeviren fotovoltaik sistemler kullanılmaktadır. Fotovoltaik sistemin ana maddesi dünyada H_2 O'dan sonra en çok bulunan silisyum (Si) maddesidir. Katkılanmış silisyumların bir araya getirilerek elektriksel alan oluşumu ile gerçekleştirilen güneş hücrelerinin verimleri arttıkça, yenilenebilir enerjideki yerleri de gün geçtikçe artacaktır. Bu çalışmada; kurulu gücü 1 MW'ın altında olan güneş santrallerinin güç ve maliyet analizlerinin nasıl yapıldığı açıklanarak örmek bir sistemde farklı cins paneller kullanılması durumundaki sonuçlar incelenmiştir. Güç analizi yapılırken fotovoltaik hücrelerin yerleştirildiği coğrafi konumu ile güneş radyasyonun evrensel ve hücrelerden oluşan panellerin üzerine gelen açıları incelenmiş, matematiksel ifadeleri verilmiştir. Tez çalışmasında PVSOL yazılımı analizlerin yapılması sırasında kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
The sun is a fusion reactor. A helium atom as a result of the conversion reactions of four hydrogen atoms in its structure revealed a 9x〖10〗^20 erg energy and radiation (electromagnetic woves) as emitted into space. Sun in space, the power of continuous radiation taht spread in every directions is 3845x〖10〗^46 Watt. Outside the earth's atmosphere this power 1367 W/m^2, and after the atmosphere of the earth about 1000 W/m^2 comes with aprice. Earth in order to meet the growing energy consumption and reducing the carbon footprint of solar energy in recent years is widely preferred. Photovoltaic systems are used to convert solar energy directly into electrical energy in order to benefit from solar energy. Photovoltaic systems will convert solar energy directly into electrical energy. The main ingrediant of photovoltaic systems in the world after the H_2 O, silicon (Si) is most abundant substance. İncreasing efficiency of solar cells, located in the renewable energy will increase day by day. İn this study; explaining how the installed capacity of solar power plants made less than 1MW power and cost analysis samples were examined in the case of different breeds panels results in a system. Power analysis by geographic location while the placement of photovoltaic cells on the panel of photovoltaic cells and solar cosmic radiation have been examined from the angle, mathematical expressions are given. In the thesis it is used during the performance of PVSOL analysis software.