Ümraniye mevcut ulaşım olanakları ve alternatif çözüm önerileri
Ümraniye district transportation facilities available and alternative solutions
- Tez No: 436087
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM SÖNMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Ulaşım, Traffic, Transportation
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, Ümraniye' nin mevcut ulaşım ağı ile 2017 yılında tamamının açılması planlanan Üsküdar – Ümraniye – Çekmeköy Metro Hattı'nın özelliklerinden bahsedilmiştir. Yedi ana bölüm ve sonuçtan oluşan bu çalışmada; birinci bölümde, ulaşımla ilgili genel prensiplerden, ikinci bölümde, kentsel ulaşım sistemlerinde toplu taşıma ve önemi ile kent ve insan yaşamı üzerindeki etkilerinden, üçüncü bölümde, genel olarak kullanılan toplu taşımacılık sistemlerinin sınıflandırılması ele alınmıştır. Dördüncü bölümde ise, İstanbul' daki kentsel ulaşım sistemleri irdelenmiştir. Beşinci bölümde geçmişten günümüze Ümraniye hakkında bilgiler verilerek Ümraniye' de mevcut ve planlanan toplu taşıma sistemlerinden bahsedilmiştir. Altıncı bölümde ise, genel olarak otopark sistemlerinden ve Ümraniye'nin otopark kapasitesi ve yeterliliği hakkında bilgiler verilmiştir. Yedinci bölümde, web üzerinden online yapılan Ümraniye'nin ulaşım – trafik çözüm öneri anket verileri değerlendirilmiştir. Sonuç bölümünde ise, yapımı devam etmekte olan M5 metro hattının yer üstü araç trafiğine olumlu katkılar sağlayacağı, M5 metro hattına yapılacak olan dik hatlar ile entegrasyonun nasıl sağlanacağı hakkında bilgiler verilmiştir. Böylece raylı sistemlerle vatandaşların trafiğe takılmadan daha hızlı ve konforlu yolculuk yapabileceği ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The features of the existing transportation network of Umraniye and also Uskudar-Umraniye-Cekmekoy Metro Line which is planning to open in 2017 has been studied in this work. This research consist of seven main chapters and a conclusion. In the second part, there is public transport in the urban transport system, its importance and also its impact on human life and cities. Classification of commonly used public transport systems is discussed in the third chapter. Urban transport systems of Istanbul is examined in the chapter four. In the fifth chapter, information about Umraniye from past to present has been given. There is also mentioned existing and planned public transport system of the town in the same chapter. In the sixth chapter, there are information about general parking system, overall parking capacity and sufficiency of Umraniye. In the seventh chapter, the result of the online made survey, which has the suggestion and solutions of transportation and traffic problems is evaluated. In conclusion, whether there will be positive contributions to road traffic due to ongoing construction of the M5 metro line. The creation of sync between direct roads and M5 metro line is also mentioned in the last chapter. During this research, the impact of rail systems in order to make faster and more comfortable transportation for people is examined.