Adana toplu taşıma sisteminin yapısı ve sürdürülebilir bir toplu taşıma sistemi için yeni öneriler
Adana's public transportation system structure and the new proposals for sustainable transportation system
  1. Tez No: 436094
  2. Yazar: ELİFE ERSAKAY YORULMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TUNCER TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, Transportation
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
Ulaşım altyapısı, özellikle insanların kent hayatındaki ulaşımı, mobilitesi ve toplumların ekonomik gelişimi için hayati bir öneme sahiptir. Toplu taşıma sistemleri ise bu ulaşım altyapısının ana unsurlarından biridir. Günümüzde kentleşmenin artmasıyla birlikte kent hayatında ulaşıma olan ihtiyaç da artmıştır. Kent hayatında ulaşım sorunu hem bireyin hem de toplumun temel sorunlarının başında gelmektedir. Özellikle kent içi ulaşımının farklı ulaşım türleriyle sağlanması ve birbirleriyle bütünleşmemesi, kent içi yolculuğunu ve dolayısıyla kent yaşamını olumsuz yönde etkilemektedir. Adana'da kent içi ulaşım sistemi; belediye otobüsü, belediyeye ait raylı sistem, özel halk otobüsü ve minibüslerden meydana gelmektedir. Kent içi ulaşım sisteminde özel minibüs işletmecileri ve özel halk otobüsü işletmecileri etkindir. Dolayısıyla Adana yerelinde, ulaşımda çok başlı bir yapı mevcut olup emniyetli ve sürdürülebilir bir sistem mevcut değildir. Etkin bir şehir içi ulaşım sistemi olmadığından gerekli denetim de yapılamamaktadır. Bu çalışmada, Adana yerelinde ulaşımda etkinliğin ve sürdürülebilirliğin sağlanması için öncelikle mevcut durum ortaya konulmuştur. Sürdürülebilir bir ulaşım sistemi için hafif raylı sistem (tramvay) ve bir tüzel kişilik çatısı altında otobüs işletmeciliği (tek çatı ve ortak havuz modeli) modeli önerilmektedir. Her iki öneri ayrı ayrı irdelenerek, bu iki modelden birinin tercih edilmesi ya da her iki modelin birlikte entegre edilerek uygulanmasının, Adana yerelinde toplu taşımada etkin ve sürdürülebilir bir ulaşım sistemi sağlayacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Transport infrastructure, especially transport, mobility in the city life of the people and has a vital importance for the communities economic development. Public transportation sytems is one of the main elements of the transportation infrastructure. Today, with the increasing urbanization, need for complex transportation increased in the city life. In city life transportation problem based on both individual and community issues. In particular, the provision of different transport types of urban transport and not integration with each other, in urban travel and hence adversely affect urban life. Adana has also urban transportation system consist of; city bus, municipal rail system, private public bus and private van. Urban transport system, the private van operators and operators of private public bus is active. Therefore; particularly in Adana multi-headed structure is available. This refer to there is no inner city transportation system so that no required control over also. In this study, Adana's local transportation activity and sustainability in excess in primarily to ensure that the current situation is for the sustainable transportation has suggested that; transit system light rail (tram) and an entity under the umbrella of selfemployed (single roof and communal pool model) model. Both suggestions are discussed separately, preferring one of these two model or integrated with the implementation of both models, the judiciary the local public transport in Adana can provide effective and concluded a transportation system has been reached.