Role of ERG transcription factor on epithelial mesenchymal transition in H358 lung cancer cell line
ERG transkripsiyon faktörünün H358 akciğer kanseri hücre hattında epitelyal ve mezenkimal geçiş üzerindeki etkisi
- Tez No: 436095
- Danışmanlar: DOÇ. GÜLAY BULUT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Genetik, Bioengineering, Genetics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Akciğer kanseri, dünyada kanser tipleri arasında en ölümcül kanser tiplerinden birisidir ve küçük hücreli dışı akciğer kanseri (NSCLC), tüm akciğer kanserlerinin yaklaşık %85'ini oluşturur. Epitel ve mezenkimal geçiş (EMT), kanser hücrelerinin metastatik yetenekleri için gerekli olan temel biyolojik bir olaydır ve kemoterapi sırasında, kanser ve ilaç direncinde zayıf prognoz ile bağlantısı kurulmuştur. EMT ile ilişkili mekanizmanın anlaşılması için yapılan çok sayıda araştırmada, ETS ilişkili gen (ERG) olarak adlandırılan bir transkripsiyon faktörünün prostat ve diğer kanser türlerinde EMT'yi teşvik ettiği bulunmuştur. Bu verilere dayanarak, ERG'ün akciğer kanserinde de EMT'yi teşvik edebileceği hipotezi bu çalışmada öne sürüldü. Bu hipotezi test etmek için, az endojen ERG ifadesine sahip olan H358 hücre hattında, ERG gen ifadesi belirlendi. H358 hücrelerinde ERG artışı doğrulandıktan sonra, E-Kadherin, Vimentin, ZEB1, Snail ve Slug'ı içeren EMT markör genlerinin mRNA ekspresyonları analiz edildi. mRNA ekspresyon seviyesinde, mezenkimal markörü Vimentinde ve transkripsiyon faktörleri Snail ve ZEB1'de artış olduğu gözlendi. Bu bulgular, ERG'ün gelecekte akciğer kanseri için yeni tedavilerin geliştirilmesinde önemli bir hedef olabileceğini desteklemektedir.
Özet (Çeviri)
Lung cancer is the most deadly cancer type worldwide and non-small cell lung cancer (NSCLC) contributes to approximately 85% of these cases. Epithelial mesenchymal transition (EMT) is an essential biological event for the metastatic abilities of cancer cells and it has been linked with poor prognosis in cancer and drug resistance during chemotherapy. In several studies attempting to understand the mechanism related to EMT, it was reported that a transcription factor called ETS related gene (ERG) was found to promote EMT in prostate cancer and in other cancer types. Based on these data, in this study it was hypothesized that ERG may also promote EMT in lung cancer. In order to test this hypothesis, ERG gene expression was established in H358 NSCLC cell line which has low endogenous ERG expression. Following confirmation of ERG upregulation in H358 cells, mRNA expressions of EMT marker genes including E-cadherin, Vimentin, ZEB1, Snail and Slug were analyzed. Upregulation in the mRNA expression levels of the mesenchymal marker, Vimentin and the transcription factors, Snail and ZEB1 were observed. These findings support that ERG may be an important target for the development of new therapies for lung cancer in the future.