PHP ve MYSQL tabanlı uygulamalarda performans yönetimi
Performance management on PHP and MYSQL based applications
  1. Tez No: 436104
  2. Yazar: VURAL ÖKCÜ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL BATU SALMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
PHP ve MySQL; internet üzerinde hizmet veren çoğu web sitesinin temelini oluşturan sistemlerdir. Bu sistemlerin en verimli çalıştığı işletim sistemleri ise Linux dağıtımlarıdır. Bu altyapı üzerine kurulmuş uygulamalar; depolanan verilerin ve ziyaretçi sayılarının artmasına paralel olarak performans sorunlarıyla karşılaşmaktadır. Bu tez çalışmasında PHP ve MySQL tabanlı uygulamalarda performansa etki eden faktörler incelenmektedir. Performans sorunu yaşanan bu tür web uygulamalarında; kod tabanlı optimizasyon, önbellekleme mekanizmaları, MySQL sorgu optimizasyonu, NoSQL uygulamaları, üçüncü parti arama motorları, web sunucu optimizasyonu ve web hızlandırıcılar ile ne düzeyde performans artışı sağlanacağı araştırılmaktadır.
Özet (Çeviri)
PHP and MySQL are the systems that form the base of the most websites serving on the internet. The operating systems with which these systems work most efficiently are Linux distributions. Applications based on this infrastructure encounter performance problems in parallel with the increase in stored data and number of visitors. In this thesis, factors affecting performance on PHP and MySQL based applications are analysed. Performance improvement level with source code optimization, caching mechanism, MySQL query optimization, NoSQL applications, third party search engines, web server optimization and web accelerators are analysed in such applications having performance problem.