Web tabanlı interaktif mekanizma tekniği eğitimi
The education of web based interactive mechanisms
  1. Tez No: 371657
  2. Yazar: FEYZA CİHAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MURAT TOLGA ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 134
Özet
Günümüzde teknolojik gelişmelerden yararlanılarak birçok farklı eğitim dalında uzaktan eğitim uygulamaları yapılmakta ve sayıları sürekli artış göstermektedir. Bu tezde bilgisayar destekli, uzaktan eğitim sistemi kullanılarak, üniversitelerin mühendislik dallarında ve meslek yüksekokullarında okutulan mekanizmalar dersinin öğretimi amaçlanmıştır. Bu çalışmada PHP ve HTML programlama dili, MySQL veri tabanı, Apache web sunucusu, Linux işletim sistemi kullanılarak, Öğrenme Yönetim Sistemi (ÖYS) ile birlikte uyumlu olarak çalışabilecek bir platform seçilmiştir. Hazırlanan web platformunda mekanizma derslerinin yönetimi, ders içeriklerini ekleme ve çıkarma gibi birçok işlem öğretim elemanı tarafından kolayca yapılması sağlanmıştır. Web tabanlı mekanizma eğitimi çerçevesinde görsellik ön planda tutularak, 2D ve 3D çizimler, bu çizimlerden oluşturulan animasyonlar kullanılmıştır. Geliştirilen içerikler; öğrenci ekleme-çıkarma, e-posta gibi iletişim uygulamaları ile birlikte sınav yapma, değerlendirme, öğrenci performansını izleme, sınav istatistikleri ve öğrenci takibi gibi ölçme ve değerlendirme uygulamaları sistemde kullanılmıştır. Web tabanlı mekanizma tekniği eğitiminde amaç, makinelerde bulunan cisimlerin hareketlerinin incelenmesinde kullanılabilecek gerekli temel kuralları göstermek ve bu kurallardan faydalanarak makinelerin gerek hareket analizi, gerek hareket sentezinin yapılabilmesi için gereken bilgileri ortaya koymaktır. Böylece bu çalışma ile birlikte, günümüzde ihtiyaç haline gelen uzaktan eğitimi en hızlı, daha kısa sürede, en uzak mesafede ve daha fazla kişiye verebilmek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Today, taking the advantages of technological developments, distance education programmes are applied in many different educational areas and numbers of those programmes are constantly increasing. In this thesis, the purpose is the teaching of the lesson“mechanisms”tutored in the field of engineering in universities and vocational schools, but using the web based distance education system. In this study, using PHP and HTML programming languages, MySQL database, Apache web server, Linux operating system, a platform has been chosen to work in compliance with the Learning Management System (LMS). In the prepared web platform, many transactions can now be made easily by the instructors, like management of mechanism lessons, add or remove of lesson contents etc. 2D and 3D drawings, the animations generated from these drawings are used keeping at the forefront of visuality within the frame of web based mechanism education. Contents developed and were used in the system are, communication applications like student add-remove, e-mail, and also assessment and evaluation practices like examination, evaluation, student performance tracking, exam statistics and student tracking systems. Purpose in the web based mechanism education is to reveal the basic rules to be used in examining the moves of things taking place in the machines. And second, to reveal the informations necessary for making the movement analysis and movement synthesis. So, with in this study, the purpose is to give remote education which is a need today, to more people in shorter time, in the fastest way and to longest distant.