BmtGen: A traffic generator for testing DPI tools
BmtGen: Derin paket inceleme programları için trafik üretici tasarımı ve uygulaması
- Tez No: 436105
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜCEL BATU SALMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
LTE ağlarda yeni uygulamaların bireysel kullanımındaki artışı, operatörleri ağ akış profillerini derinlikli incelemeye zorladı. Bu kapsamda operatörler, ağ performanslarını geliştirmek ve ağ kullanımlarını arttırmak amacı ile derin paket inceleme uygulamaları geliştirmeye başladı. Bahsi geçen uygulamaların geliştirilmesi ile bu uygulamaları test etme ve performanslarını inceleme ihtiyacı ortaya çıktı. İşte bu açığı karşılamak için trafik üretici uygulamalara gereksinim duyuldu. Benzer amaçlar için geliştirilmiş çeşitli donanım ve yazılım tabanlı trafik üretici uygulamalar var ise de, bunların her birinin farklı bir eksikliği veya LTE ağlarda derin paket inceleme yazılımlarına uygunsuzluğu bulunmakta. Bu çalışmanın amacı yukarıda bahsedilen ihtiyaçları gidermeye yönelik bir çözüm sunabilmektir. Bu bağlamda, Napatech Gigabit Ethernet Kartlarını kullanarak gerçek zamanlı trafik üretebilen bir algoritmanın gerçeklenmesi işlemi incelendi ve detaylıca anlatıldı.
Özet (Çeviri)
The increasing personal usage of new applications of LTE networks motivates operators to research in-depth traffic profile. In this respect, operators started to develop deep packet inspection applications for optimizing their networks performance and improving network utilization. To be able to test aforesaid, DPI applications a necessity arise. Traffic generators are needed to test and investigate performance of DPI applications. There are several hardware and software based traffic generators made for similar purpose, yet all of them have different drawback and discommodity to test DPI utility runs on LTE networks. The purpose of this study is to offer a solution to meet indicated demands. In this context, implementation of a new traffic generator algorithm that support Napatech Gigabit Ethernet Cards and produce meaningful near real time traffic is investigated and explained detail.