Asfalt yolların yaşam döngüsü maliyet analizi
Life cirle cost analysis of asphalt roads
- Tez No: 436108
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADNAN ÇORUM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Günümüz gelişen ve değişen teknolojik gelişmelerin ışığında, bir üretimin yatırıma dönüşme kararını verebilmek, kişi yada kuruluşların hayatlarında çok önemli dönüm noktaları olarak yerini almıştır. Bu alınan kararların özellikle sosyal ve makro ekonomik alanlarda alınacak olması, modern teknik yaklaşımlara başvurulmasını da beraberinde zorunlu hale getirmiştir. Ülkemizde, yatırım yapılan en önemli ekonomik maliyetlerin başında asfalt yollar gelmektedir. Asfalt yolların imalatından, kullanım süresi sonuna kadar geçen süreçte yapılan faaliyetlerin deterministik ve ampirik yöntemlerle yatırım, bakım ve onarım ve hurda değerleriyle ele alınması, karar vericilerin, karar alınması aşamasında doğru kararlar verebilmelerine olanak sağlayacaktır. Bu tezde, Yaşam Döngüsü Maliyet Analizi ile asfalt bir yolun üstyapısının, yatırım, bakım ve onarım ve de hurda değeri ile net bugünkü değer yöntemiyle hesaplanması amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays in the light of developing and changing technological advances, being able to determine to change a production into an investment has become a turning point in the life of the institutions and individuals. The fact that all these verdicts should be made especially in social and macroeconomic fields has made it a must to apply modern technological approaches. In our country, asphalt roads are the leading economic cost that is invested on. The evaluation of asphalt roads with investment, maintenance, reparation and salvage value from production to the end of expiration date with activities in deterministic and empiric methods will enable decision-makers to reach correct verdict in the process of decision making. In this thesis, it has been aimed calculating the life circle cost analysis and a road's upper construction's investment, maintain, reparation and salvage value with today's value methods.