Erişilebilirlik, Beyoğlu ilçesi erişilebilirlik örneği
Accessibility, accessibility example of Beyoglu district
- Tez No: 436126
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NİLGÜN CAMKESEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Sistemler ve Ulaştırma Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Engellilik kavramı ve engellilik standartları, üzerinde birçok çalışma yapılmasına rağmen toplumda gerekli vurguyu kazanamamış konulardır. Bugün, toplumun yaklaşık yüzde 10'luk bir kesimi engelli başlığı altında değerlendirilebilmekte, engellilik, herkesin her an karşısına çıkabilecek bir sorun olmaya devam etmektedir. Bu anlamda bakıldığında şehir içi yapıların engellilik standartlarına göre yeniden düzenlenmesi ve yeni yapıların bu kurallara göre planlanması, tüm toplum için önem taşımaktadır. Bu çalışmada engellilik standartlarının incelenmesi için somut mekân seçimi sırasında, merkezi ve birçok farklı amaçlarla kullanılan binayı bir arada toplayan bir mekân olması sebebiyle Beyoğlu Bölgesi'nde karar kılınmıştır. Bu bölge, tarihten günümüze şehrin en merkezi yeri olarak gelmekle birlikte, köklü yapısı sebebiyle farklı tasarımlarda binaları bir arada toplayan ve ortak kullanım alanlarının oldukça yoğun olduğu bir bölgedir. Bölgede iş, kültür, eğlence ve ibadet merkezleri, okullar, oteller ve mağazalar bir arada bulunmaktadır. Bu sebeple bu bölgenin engellilik standartları haritasını çıkarmak, şehrin hatta ülkenin engellilik standartlarına uygunluğu açısından güzel bir örnek olacaktır.
Özet (Çeviri)
Disabled people had lots of transportation problems for many years. Since Turkey has 10 purcent of diasbled people in the community and this is a problem that every people may suffer from after an accident etc., all people need to be sensitive and susceptible about it. That means we need to rebuild the existing buildings according to the disabled people's use and fort he new buildngs, we need to follow these standarts determined for those people's reach. This study includes Beyoglu, which is the most crowded and cenrtral area of Istanbul, Turkey. Since Beyoglu area has different kind of buildings and buidings which are used for many different reasons, it is very suitable for that study to be an example for application of disability standarts rules in Istanbul. For the reason why Istanbul is the most crowded city in Turkey, we will be able to understand Turkey's approach to the disability and disabled people's needs.