Entomopatojen fungusların Tetranychus urticae (Acari:Tetranychidae)'ye karşı etkinliklerinin belirlenmesi
Evaluation of entomopathogenic fungi against Tetranychus urticae (Acari:Tetranychidae)
- Tez No: 436145
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ÇAKMAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Adnan Menderes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Entomopatojen funguslardan Metarhizium anisopliae (4556 ve V275), Metarhizium flavoviride, Lecanicillium lecanii ve Beauveria bassiana' nın Tetranychus urticae' nin farklı gelişme dönemlerine karşı etkinlikleri petri ve saksı koşullarında araştırılmıştır. Çalışma 25±1 oC sıcaklık, %70±5 orantılı nem ve 16 saat aydınlık koşullardaki iklim odasında yürütülmüştür. Denemelerde kullanılan spor yoğunluğu tüm funguslar için aynı olup, 1x107 konidi/ml olarak uygulanmıştır. Çalışma sonucunda entomopatojen funguslar T. urticae' nin yumurta dönemi üzerinde petri denemelerinde %11,8-14,3, saksı denemelerinde %12,8-17,0 oranında ölüm meydana getirmişlerdir. Funguslar, T. urticae' nin hareketli dönemleri üzerinde petri ve saksı denemelerinde sırasıyla %57,3-90,3 ve %29,5-67,5 ölüm oranı göstermişlerdir. T. urticae ergin dönemlerinin nimf, larva ve yumurta dönemlerine göre fungal enfeksiyona daha hassas olduğu görülmüştür. Funguslar en az etkiyi yumurta dönemi üzerinde göstermişlerdir. Petri denemelerinde fungusların etki oranının saksı denemelerine göre daha yüksek olduğu görülmüştür. Sonuç olarak entomopatojen fungusların T. urticae'ye karşı potansiyel kontrol etmeni olarak kullanılabileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The effectiveness of entomopathogenic fungi Metarhizium anisopliae (4556 and V275), Metarhizium flavoviride, Lecanicillium lecanii and Beauveria bassiana on different development stages of Tetranychus urticae were investigated in petri dish and pot experiments. All studies were conducted at 25±1oC temperature, 70±5% relative humidity and a light cycle of 16h in a climate room. The density of inoculum was the same for all fungi and adjusted to 1x107 conidia/ml. The result of the experiments showed that the virulance rate of entomopathogenic fungi on T. urticae eggs varied between 11.8%-14.3% in petri dish experiment and 12.8%-17.0% in pot experiment. Entomopathogenic fungi showed 57.3-90.3% and 29.5-67.5% mortality rates for mobile stages of T. urticae in Petri dish and pot experiments, respectively. T. urticae adults were more susceptible to fungal infection than egg, larva and nymphal stages. All fungi showed the lowest mortality on T. urticae eggs. All tested entomopathogenic fungi in petri dish experiments were more effective than the pot experiments. As a result, entomopathogenic fungi could be used as potential control agents to T. urticae.