Chemical characterization of micronutrients in the atmospheric particles over the Eastern Mediterranean: Bioavailability and impact of atmospheric inputs on marine productivity
Doğu Akdeniz atmosferik parçacıklarında mikro besin tuzlarının kimyasal karakterizasyonu: Biyokullanılabilirlik ve atmosferik girdinin denizsel üretkenliğe etkileri
- Tez No: 436160
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA KOÇAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Deniz Bilimleri, Marine Science
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Deniz Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Oşinografi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Doğu Akdeniz kıyısında bulunan Erdemli yakınlarındaki kırsal örnekleme alanında yüksek debili örnekleyici kullanılarak aerosol örneklemesi yapıldı. Örnekleme 1 – 30 Nisan 2015 ile 20 Temmuz – 20 Ağustos 2015 tarihleri arasında ve Nisan öncesindeki dönemde aralıklı olarak gerçekleştirildi (n=68). Örnekleme dönemleri Sahra kökenli, antropojenik kökenli, ya da kaynak bakımından karışık aerosol popülasyonlarını yansıtmak üzere seçildi. Yüksek debili örneklemeye ek olarak, aynı dönemi kapsayan yaş çökel örneklemesi yapıldı ve örnekler filtreleme yoluyla tanecik boyutlarına göre ayrıldı. Asit ile kimyasal özütleme şeması toplam derişimlerin tayini için tüm örneklere uygulandı. Anyonik ve katyonik değişim kolonlarının seri olarak bağlanmasından mürekkep bir prekonsantrasyon düzeneği ise seçilmiş örneklerin türleştirilmesinde kullanıldı. Örnekler geri yörünge tarihlerine bakılarak, farklı kaynak ve kökenleri temsil edecek biçimde seçildi. Tüm örneklerde ilgili elementlerin (Al, Fe, Mn, Co, Cr, Ni, V, Ca, Cu, Zn, As, Cd, Pb and P) analizleri ICPMS ile yapıldı. Toz olayları ile toprak kökenli elementler arasında açık bir mütekabiliyet ilişkisi olduğu tespit edilmiştir. Elementlerin çözünebilir kısımları toplam derişimden ayrılmış, anyonik form genel olarak organik komplekslerle ilişkilendirildiğinden çözünebilir kısmın anyonik ve katyonik formlarının oranları biyokullanılabilirliğini değerlendirmek üzere tayin edilmiştir. Alüminyum iz metalinin büyük bir kısmı anyonik forumda gözlenirken demirin anyonik formunun katyonik formuna kıyasla 1.2 kat daha yüksek olduğu görülmüştür. Polifosfatların suda-çözünebilir fosfatlara % 20'ler seviyesinde katkı yapabileceği anlaşılmış, aerosol fosforun mineral toz (% 34) ve tarımsal (% 33) olmak üzere başlıca iki ana kaynağı olduğu anlaşılmıştır. Hem Kıyı hem de Açık istasyonlardan elde edilen yüzey sularına iki değişik içeriğe sahip toz eklenmiştir. Deneyler süresince klorofil miktarının artış sergilediği gözlenirken fosforun ortamdan çekilerek 0,3 nM seviyelerine düştüğü tespit edilmiştir. Yapılan atmosferik toz ekleme deneylerinin sonuçları, toz eklenen hem kıyı hem de açık su örneklerinde kontrol gruplarına kıyasla 4 kata kadar Chl-a artışı göstererek aerosollerin denizsel üretime etkisini teyit etmiştir.
Özet (Çeviri)
Bulk aerosol samples were collected using a high volume sampler at a rural site (Erdemli) on the coast of Eastern Mediterranean. The sampling was carried out on a daily basis between April 1 – 30 2015 and July 20 – August 20, 2015, and intermittently before April (n=68). The sampling periods were chosen to reflect the aerosol population such as, Saharan dust dominated, mixed and anthropogenic dominated. In addition to high-volume sampling, wet deposition samples were also collected covering the same period and the samples were segregated by size via filtration. An acid digestion scheme was applied to samples for total concentrations. For speciation of elements, a preconcentration setting of serially connected cationic and anionic exchange columns was applied to selected samples. Samples were selected according to their air mass back trajectory history to reflect their sources and origins. All samples were analysed with ICPMS for the elements of interest (Al, Fe, Mn, Co, Cr, Ni, V, Ca, Cu, Zn, As, Cd, Pb and P) Clear reciprocal relationship was established between dust episodes and elements of crustal origin. Soluble fractions of elements were separated from total concentration, and anionic and cationic forms of soluble part was determined to assess their bioavailability, as anionic forms of trace elements are generally associated with organic complexation. It has been observed that major fraction of soluble Al is found in anionic form, while the concentration of anionic soluble Fe is 1.2 times greater than of cationic Fe. It has been established that contribution of polyphosphates to water soluble phospates can reach up to 20%. The two main sources of phosphorus was determined to be mineral dust and agriculture, accounting for 34 and 33 % of total concentration, respectively. Surface waters which were obtained from both coastal and open waters were treated with atmospheric dust of two different compositions. In the course of experiments, chlorophyll-a was recorded to increase in all treatments while phosphorus was assimilated from the medium down to 0,3 nM. Results of the atmospheric dust addition experiments confirmed the effect of aerosols, as Chl-a concentration increased up to 4-fold with regard to controls, in both coastal and open water samples alike.