Yer tutucu metodu ile metalik köpük üretimi ve uygulamaya yönelik tasarım
Production of metallic foam with space holder method of application design
  1. Tez No: 436185
  2. Yazar: İSMET AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ALPAY TAMER ERTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu çalışma, yer tutucu metodu ile alüminyum metalik köpük üretim yöntemine dair temel esasları, deneysel çalışmaları, bilgisayarlı modelleme ve endüstriyel uygulamaya yönelik bir çalışma örneğini kapsamaktadır. Ayrıca alüminyum metalik köpüklerin basma davranışları incelenmiş, matematiksel modellenmesi yapılmış ve sonlu elemanlar yöntemiyle basma dayanımları simüle edilerek mekanik özellikleri açıklanmıştır. Deneysel çalışmalarda, yer tutucu malzeme olarak NaCl partikülleri kullanılmış, akabinde suda çözdürülerek açık hücreli alüminyum metalik köpük üretimi gerçekleştirilmiştir. Ayrıca 3 farklı NaCl partikül boyutuna göre metalik köpüklerin mekanik özelliklerindeki değişimler incelenmiştir. Yapılan mikro incelemeler ve mekanik testler neticesinde alüminyum metalik köpüklerin matematiksel modellenmesi ve sonlu elemanlar yöntemiyle elastiste modulünün tespiti üzerine yaklaşım geliştirilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study involves the basic principles of metal foam manufacturing with space holder method, experimental studies, computerized modeling and also a sample study for industrial application. This study also includes the analysis of aluminum metal foam's compression behavior, its mathematical modeling was performed and a simulation was made in order to explain the compression resistance with the finite elements method. In experimental studies, NaCl particles were used as a space holder material. Open cell aluminum metal foam production was made possible after dissolving the particles in water. Furthermore, the changes in the mechanical properties of metal foam were examined according to different NaCl particle sizes. After micro examinations and mechanical tests, the aim was to determine an approach to the young module with the help of mathematical modeling of aluminum metal foam and the finite element method.