Akrilik tow elyaf kurutucusunun termodinamik analizi
Thermodynamic analysis of acrylic tow fiber dryer
  1. Tez No: 436186
  2. Yazar: GAMZE SUNAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İLHAN TEKİN ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Tekstil işletmelerinde elyafın kurutulması, iplik oluşum aşamasına kadar kaliteyi ve verimliliği birinci dereceden etkileyen bir parametredir. Aynı zamanda kurutma prosesi, boyamada enerji tüketiminde yüksek bir maliyete sahiptir. Bu çalışmanın amacı, tow kurutucusunun enerji tasarruf potansiyeli olan noktalarının belirlenmesi ve değerlendirilmesidir. Bu amaca yönelik, mevcut halde çalışır durumdaki bir akrilik elyaf kurutucusunun üzerinde yapılan ölçümler sonucu elde edilen değerler yardımıyla termodinamiğin I. kanunu ve ekserji analizine göre kurutucunun performansı belirlendi. Daha sonra kurutucu üzerinde yapılabilecek; kurutucunun sıcak yüzeylerinin ısıya karşı yalıtılması, egzost gazının enerjisinin geri kazanılması, duruş sürelerinin kısaltılması, hava debisinin klapeler ile ayarlanması gibi enerji tasarrufu tedbirleri uygulanması sonucu kurutucunun verimini iyileştirebilecek yöntemler değerlendirildi. Bu iyileştirmeler sonucu kurutucunun termodinamiğin I. kanun verimi %35 ve II. kanun verimi %61 civarında arttırıldı. Ayrıca kurutucu için yapılan enerji tasarrufu tedbirlerinin en fazla 15 ay içinde kendini geri ödeyebilecekleri görüldü.
Özet (Çeviri)
Drying of fibre is the most dominant parameter that affects the quality and productivity of yarn in the textile industry. At the same time, drying process has a high cost in energy consumption in the dyeing. In fact, the purpose of this study is to determine the point of energy saving potential in the acrylic drier. For this purpose, the performance of an acrylic fibre drier currently operating was calculated based on the actual operating conditions data obtained from the drier with the help of the first law of thermodynamic and exergy analysis. Subsequently, as a result of energy saving measures on the driers; such as shortening the downtimes, recovering the energy of the exhaust air, insulating of the hot surfaces of the dryers for heat losses, adjusting the air flow with dryer dampers, the methods that could be improved efficiency of the dryer were evaluated. As a result of these improvements, efficiency is increased nearly 35% based on the first law of thermodynamics and 61% based on the exergy analysis. Furthermore, it is calculated that the energy saving measures on the dryer payback the relevant investment within 15 months.