Perlit ve taban külü katkılı harç özelliklerinin Taguchi deneysel tasarım yöntemi ile incelenmesi
Investigation of the mortar properties with perlite and bottom ash with Taguchi method
- Tez No: 436193
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SALİH TANER YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Mühendislik Bilimleri, İnşaat Mühendisliği, Architecture, Engineering Sciences, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu çalışmada, harç içinde agrega olarak kullanılmak üzere perlit ve taban külünün kullanılabilirliği ve geri dönüşümü araştırılmıştır. Bu amaçla, deney sayısını azaltmak için bir L9(33) ortogonal dizi ile Taguchi metodu kullanılarak, perlit/taban külü oranı (P/TK), çimento ve su/çimento oranı (S/Ç) olarak adlandırılan üç kontrol faktörü ile basınç dayanımı, eğilme dayanımı, kıvam-yayılma, kuru ağırlık, su emme, kılcal su emme ve ısı yalıtım değeri gibi harcın karakteristik performansını belirlemek adına bir deneysel çalışma ve istatistiksel analiz yürütülmüştür. Varyans analiz metodu (ANOVA) kullanılarak, bu üç kontrol faktörünün harcın karakteristik performansı üzerindeki önem seviyeleri belirlenmiştir. Sonuç olarak, tek yönlü varyans analizine bağlı olarak, çimentonun diğer iki kontrol faktörden genel olarak daha etkili olduğu bulunmuştur. Ancak P/TK oranının kıvam-yayılmada %52 ile büyük etkiye sahip olduğu görülmüştür. Sinyal gürültü oranı (S/G) analizi sonucunda, harcın mümkün olan en iyi karışımı 1,5 S/Ç oranında hazırlanmış, 1,25 P/TK oranına ve 250 gr çimentoya sahip olan A3 B3 C3 ile elde edilmiştir. Bu en iyi kombinasyona en yakın kombinasyon olan A1 B3 C3'ün deney sonuçları göz önüne alındığında özellikle basınç dayanımı, eğilme dayanımı, kılcal su emme ve su emme deneylerinde oldukça iyi performans sergilediği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, utilization and recycling of perlite and bottom ash to be used as aggregate in the mortar was searched. For that purpose, an experimental study and statistical analysis, using the Taguchi method with an L9(33) orthogonal array to reduce the numbers of experiment, conducted to determine three control factors, namely perlite to bottom ash ratio (P/BA), cement and water to cement ratio (W/C), and the characteristic performance of mortar such as compressive strength, flexural strength, workability, dry weight, water absorption, capillarity and heat insulation values. By using analysis of variance (ANOVA) method, the level of significance of these three control factors on the characteristic performance of mortar was determined. In conclusion, based on the one-way variance analysis, cement is found generally more efficient than the other two control factors, however P/ BA ratio was seen to have the greatest impact for consistency by 52%. As a result of analysis in signal to noise ratio (S/N), the best possible mix proportions of mortar were obtained for the A3 B3 C3 which has 1,25 P/BA ratio and 250 kg/m3 cement prepared at 1,5 W/C ratio. Considering the A1 B3 C3 of test results, which is the nearest combination with the best combination showed reasonably well performance particularly in compressive strength, flexural strength, water absorption, capillarity.