Kafein ve paraksantinin bazı fitoplankton kültürleri üzerindeki etkileri
Caffeine and paraxanthine effects on the some phytoplankton culture
  1. Tez No: 436220
  2. Yazar: MERVE İPŞİROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİM AYTEKİN ERGÜL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 54
Özet
Kafein dünyada ilaç ve gıda sanayisinde en çok tüketilen kimyasallar arasındadır. Şehir merkezlerinde ve yerleşimin yoğun olduğu yerlerde, kanalizasyon, atık su, göl, akarsu, yeraltı suyu ve deniz suyunda bulunan kafein antropojenik indikatör olarak kullanılır. Bu çalışmada farklı kafein ve kafein molekülünün bileşimindeki en önemli metabolit olan paraksantin konsantrasyonlarının fitoplankton çoğalması üzerine etkileri ile ilgili verilerin elde edilmesi ve değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kafeinin etkileri Isochrysis galbana ve Thalassiosira pseudonana, paraksantin etkileri Isochrysis galbana türünde gözlendi. Fitoplankton kültürü steril kabinde aşılandı, etiketlendi ve 15C sıcaklıkta 14/10 gündüz gece periyodunda iklimlendirme dolabında inkübasyona bırakıldı. Deney grupları farklı konsantrasyonlarda kafein, paraksantin ve kontrol ortamlarında 96 saat boyunca izlendi. Deney gruplarından 24 saat ara ile örnek alınarak hücre (birey) sayısı belirlendi. Örnekler 96. saat sonunda kontrol grupları ile karşılaştırıldığında, I. galbana türünün üremesi 500 mg/L kafein ve 150 mg/L paraksantin konsantrasyonlarında en düşük düzeyde oldu. T. pseudonana türünde ise 550 mg/L kafein konsantrasyonun üremenin en düşük düzeyde olduğu görüldü. Bu çalışma antropojenik indikatör olarak kullanılan kafeinin ve en etkili metaboliti olan paraksantinin I. galbana ve T. pseudonana türlerinin çoğalması üzerine etkilerinin araştırıldığı ilk çalışma niteliğindedir. Çalışma sonuçlarının, gerek çalışmada kullanılan fitoplankton türlerinin ve gerekse kentsel deşarjların canlı sistemler üzerindeki etkilerinin anlaşılmasına katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Caffeine is one of the most consumed chemical in food and pharmaticuels industry in the world. It is used as antropojenic indicator in city centers, densely populated areas, sewage, wastewater, lakes, rivers, groundwater and seawater. The aim of this work is obtain and evaluate caffeine and caffeine's most effective metabolite paraxanthine concentration on phytoplankton growth. The effects of caffeine on Isochrysis galbana and Thalassiosira pseudonana and the effects of paraxanhtine on Isochrysis galbana was observed. Phytoplankton culture was inoculated in steril cabinet and was exposed to 15C temperate and 14/10 day and night period. The groups was monitored for 96 hours with given different concentration of caffeine, paraxanthine and control. The samples were taken every 24 hours and cell numbers were determined. When the samples were compared with control groups at the end of 96 hour, the growth of I. galbana was at the lowest on 500 mg/L caffeine and 150 mg/L paraxanthine concentration. In the growth of T. pseudonana was at the lowest on 550 mg/L caffeine concentration. Antropogenic indicator caffeine and the most effective metobolit paraxanthine effects on the growth of I. galbana and T. pseudonana was first studied subject of its field. The result of this work will contribute to both phytoplankton species used in this work and municipal discharge's effects on live systems.