Kafein ve teofilin metabolizmaları arasında etkileşim
Intraction between the metabolisms of caffeine and theophylline
  1. Tez No: 48101
  2. Yazar: CANAN BAYAR
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İNCİ ÖZER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
ÖZET Rutin olarak 600 mg/gün dozda teofilin kullanan bir kişide, ana madde ve metabolitlerinin idrarla atılım şekilleri arasındaki ilişkiler incelendi. Yüksek performanslı sıvı kromatografisi ile yapılan analizler sonucunda, dozun mol bazında yüzdesi olarak teofilin ve metabolitlerinin günlük atılımları: Teofilin, 14 ± 2.7; 1-metilksantin (1X), 1.4 ± 0.3; 3-metilksantin, 11 ± 0.8; 1-metilürat (1U), 14 ± 1.9 ve 1,3-dimetilürat (13U), 35 ± 1.9 olarak bulundu. Toplam günlük geri kazanılırlık %76 ± 4'dü. Lineer regresyon analizleri en yüksek korelasyonun 13U ile 1U'in idrarla atılımında (r = 0.73 ± 0.08), en düşük korelasyonun ise 1X ile 1U (r = 0.53 ± 0.02) arasında olduğunu gösterdi. Sonuçlar 1U'in sadece 1X' ten oluşmadığını, 13U'in de buna ek bir kaynak olabileceğini düşündürdü. Rutin teofilin dozuna ek olarak tek doz (338 mg) kafein verilerek, teofilinin kafein metabolizmasına ve idrardaki metabolitlerin dağılımına etkisi araştırıldı. Kafeinin primer 3-demetilasyon (paraksantin oluşum) düzeyini yansıtan (1,7-dimetilksantin + 1,7-dimetilürat (17U) + 1X + 1U) ürün havuzunun teofilin varlığından etkilenmediği görüldü. Bu sonuç teofilinin kafein 3-demetilasyonunu etkilemediğini; dolayısıyla teofilinin 3-demetilasyona uğramadığını (teofilinden 1X oluşmadığını) ya da teofilin ile kafeinin aynı 3- demetilasyon sistemini paylaşmadığını düşündürdü. Ürün havuzundaki 1X'in atılım düzeyi, kafein metabolizması ile ilgili literatür bilgileriyle uyumluydu. Buna karşılık 17U'in atılım miktarı beklenen değerin yaklaşık iki katı yüksek; ortak metabolit 1U'in miktarı ise düşüktü. Bu durum 1U'in (kısmen de olsa) 17U'den kaynaklandığını ve 1U düzeyindeki düşüşün 17U ile teofilinden oluşan 13U'in ortak bir demetilasyon sistemi için yarışmalarına bağlı olabileceğini düşündürdü.
Özet (Çeviri)
7. ABSTRACT Interrelationships between the urinary excretion patterns of theophylline and its metabolites were investigated in a subject on routine (600 mg/day) theophylline therapy. High performance liquid chromatographic analysis showed that daily amounts of theophylline and its metabolites excreted were: Theophylline, 14 ± 2.7; 1-methylxanthine (1X), 1.4 ± 0.3; 3-methylxanthine, 11 ± 0.8; 1-methylurate (1U), 14 ± 1.9 and 1,3-dimethylurate (13U), 35 ± 1.9 mole percent of the dose. Total daily recovery was 76 ± 4 %. Linear regression analysis showed that the highest correlation was between the urinary excretions of 13U and 1U (r = 0.73 ± 0.08) while the poorest correlation was observed between the excretions of 1X and 1U (r = 0.53 ± 0.02). The results suggested that 1U did not derive solely from 1X, implicating 13U as an supplementary source. The effects of theophylline on the metabolism of caffeine and on the distribution of metabolites in urine were studied by administering a single dose of caffeine (338 mg) in addition to the routine dose of theophylline. The metabolite pool (1,7-dimethylxanthine + 1,7-dimethylurate (17U) + 1X + 1U) reflecting the primary 3-demethylation of caffeine (paraxanthine formation) was found not to be affected by the presence of theophylline. This result suggested that theophylline did not alter the demethylation pattern of caffeine; consequently either theophylline did not undergo 3-demethylation (to yield 1X) or theophylline and caffeine did not share the same 3-demethylation system. The excreted amount of 1X was consistent with previously reported data associated with caffeine metabolism. In contrast the level of 17U was 2-fold higher than expected; the level of the common metabolite of caffeine and theophylline, 1U, was low. This suggested that 1U derived at least partially from 17U and the decrease in 1U level might be caused by competition between 17U and 13U for a common demethylation system. 58