İlk, orta, lise binalarının eğitim yapıları asgari tasarım standartları kılavuzunda yer alan yönlenme ilkeleri açısından değerlendirilmesi: Karabük örneği
An evaluation of primary, secondary and high school buildings in terms of orientation principles from the point of education buildings minimum design standarts guideline: Karabük example
- Tez No: 436245
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YÜKSEL TURCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Karabük Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu tez çalışmasında ilk, orta ve lise yapılarını oluşturan alt birimlerin mekânsal yönelim performansları analiz edilmiştir. Bu çerçevede Karabük İli merkez ilçede bulunan eğitim yapıları ele alınmıştır. Çalışma 7 bölümden oluşmaktadır. 1. bölümde problemin tanımı, çalışmanın hedefi, çalışma alanının kapsamı ve çalışmanın metoduna ilişkin bilgilere yer verilmiştir. 2. bölümde çalışmanın amacına yönelik literatür taraması yapılmıştır. Bu kapsamda tez çalışmasına ışık tutan yurt içi ve yurt dışında yapılan çalışmalar kısaca özetlenmiştir. 3. bölümde mekân kalitesinin kullanıcılar üzerine etkisi ele alınmış, eğitim yapılarında mekân kalitesinin önemine ve tasarım aşamasında elde edilebilecek kazanımlara yer verilmiştir. 4. bölümde araç olarak kullanılan kılavuzu hazırlayan Milli Eğitim Bakanlığı'nın bu alanda yapmış olduğu çalışmalar kronolojik sıra ile irdelenmiştir. 5. bölümde çalışma alanı olarak seçilen Karabük İl'inin coğrafi ve topoğrafık özellikleri ile iklim verileri araştırılmıştır. Çalışma alanındaki eğitim yapılarının gelişme sürecine yer verilmiştir. 6. bölümde eğitim yapıları asgari tasarım standartları kılavuzundaki yönlenme ilkelerine göre çalışma alanındaki okulların analizi yapılmıştır. Analiz yöntemi aşamaları ile açıklanarak, uygulama örneğine yer verilmiştir. 7. bölümde analiz çalışması sonucunda elde edilen veriler karşılaştırılarak mevcut durum hakkında bilgi üretilmiş, konuya ilişkin öneriler ve çıkarımlarla konu aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis sub-units of primary, secondary and high school buildings orientation performances have been analyzed. In this context education buildings in central district of Karabük have been evaluated. This study is composed of 7 sections. In the first section; definition of the problem, aim of the study, extents of study field and method of the study have been explained. In the second section; a literature sweep that aimed at this study has been done. In this scope, domestic and foreign researches have been summarized shortly. In the third section, the effect of environmental quality on users has been discussed, its importance on education buildings and its gains at design process have been focused. In the fourth section, Ministry of National Education has published the guideline that is used as a tool in this study. This guideline and previous studies have been examined according to the chronological order. In the fifth section, Karabuk province's (Selected study area) geographical, topographical and climate data have been researched. Evaluation processes of education buildings in this study area have taken place. In the sixth section, schools in study area have been analyzed in terms of education buildings minimum design standards guideline from the point of orientation principles. Analysis procedures have been explained with in stages and a place to an application instance has given. At the final section as a result of the analysis, the obtained data have been compared and information about current state have been produced. The topic has been tried to enlightened with suggestions and inferences.