Kırmızıbiberlerde suda ve yağda çözünen sentetik boyaların varlığının araştırılması
Investigation of certain water and oil soluable dye in red pepper
  1. Tez No: 436275
  2. Yazar: HASAN YİĞİT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET LEVENT İNANÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Gıda Mühendisliği, Bioengineering, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu çalışmada, pazarda ve markette satışa sunulan kırmızıbiberlerden 50 adet örnek alınmıştır. Bu örneklerde suda çözünen sentetik boyalardan Tartrazin (E102), Kinolin sarısı (E104), Sunset Yellow FCF (E110), Azorubin (E122), Amarant (E123), Ponceau 4R (E124), Eritrosin (E127), Allura Red AC (E129), Patent Blue V (E131), İndigotin (E132), Brillant Blue FCF (E133) ve yağda çözünen sentetik boyalardan Sudan I, Sudan II, Sudan III, Sudan IV, Sudan para red, Sudan red B miktarı HPLC (Yüksek performanslı sıvı kromatografisi) ile belirlenmiştir. Suda çözünen sentetik boyalardan Kinolin sarısı (E104), Sunset Yellow FCF (E110), Azorubin (E122), Amarant (E123), Eritrosin (E127), Allura Red AC (E129), Patent Blue V (E131), İndigotin (E132), Brillant Blue FCF (E133) pazar ve marketten alınan hiçbir örnekte tespit edilebilir düzeyde bulunmamıştır. Pazardan alınan kırmızıbiber örneklerinin % 4'ünde Tartrazin (E102) ve % 24'ünde Ponceau 4R (E124), marketten alınan kırmızıbiber örneklerinin % 4'ünde Ponceau 4R (E124) tespit edilmiştir. Yağda çözünen sentetik boyalardan Sudan III ve Sudan red B hiçbir örnekte tespit edilebilir düzeyde bulunmamıştır. Pazardan alınan kırmızıbiber örneklerinin % 20'sinde Sudan I, % 4'ünde Sudan II, % 12'sinde Sudan para red, marketten alınan kırmızıbiber örneklerinin % 12'sinde Sudan I, % 4'ünde Sudan II, % 4'ünde Sudan IV, % 12'sinde Sudan para red tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, 50 red pepper samples sold in local bazaar and markets, were amounts of water soluble synthetic dyes in the samples; Tartrazine (E102), Quinoline Yellow (E104), Sunset Yellow FCF (E110), Azorubine (E122), Amarante (E123), Ponceau 4R (E124), Erythrosine (E127) Allura Red AC (E129), Patent Blue V (E131), Indigotine (E132), Brilliant Blue FCF (E133) and the amounts of fat-soluble synthetic dyes in the samples; Sudan I, Sudan II, Sudan III, Sudan IV, Sudan Para Red, Sudan red B were determined with (High Performance Liquid Chromatography) and diode array dedector. Water soluble synthetic dyes; Quinoline yellow (E104), Sunset Yellow FCF (E110), Azorubine's (E122), Amarante (E123), Erythrosine (E127), Allura Red AC (E129), Patent Blue V (E131) , Indigotine (E132), Brilliant Blue FCF (E133) were not detected in any red pepper sample. Tartrazine (E102) and Ponceau 4R (E124) were determined respectively 4 and 24% of red pepper samples bought from the local bazaar. It was found Ponceau 4R (E124) in 4% of red pepper samples taken from the market. Fat-soluble synthetic dyes; Sudan III and Sudan red B were not detected in any red sample. Sudan I, Sudan II and Sudan Para Red were determined 20, 4 and 12% of the red pepper samples bought from the local bazaar respectively. Sudan I, Sudan II, Sudan IV and Sudan Para Red were found respectively 12, 4, 4 and 12% of the red pepper samples taken from the market.