Off-site mobile team activity management via mobile location-based technologies
Mobil konum tabanlı teknolojilerle kurum-dışı mobil takım faaliyet yönetimi
- Tez No: 436286
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İBRAHİM TANER OKUMUŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu tezde mobil takım faaliyetleri yönetim sistemi tasarımı ve gerçekleştirmesi çalışılmıştır. Geliştirilen uygulama günlük hayatta kurumların ve kişilerin yaşadığı sorunlara Pratik çözümler üretmek için akıllı telefonlarda mevcut olan GPS gibi gelişmiş özellikleri kullanabilecek şekilde tasarlanmıştır. Mevcut çalışma, şirket dışında sahada görev yapan ve yapacakları görevle ilgili gelişmeler ve görevin tamamlanması ile ilgili raporlar hazırlaması gerekn çalışanların konumlarının tespiti ve koordinatlarının takip edilmesi için verimli bir çözüm üretmeyi hedeflemektedir. Sahada personeli olan kurumlar, personelin yapacağı işin planlandığı şekilde tamamlandığını ve personelin sahadaki konumunu takip etmekte zoruluklar yaşamaktadır. İşlerin planlandığı şekilde tamamlanmaması kaynak kaybına sebep olmaktadır. Bu sorunu çözmek için bir Android uygulaması ve sunucu uygulaması geliştirilmiştir. Çalışanların akıllı telefonlarına yüklenecek olan Android uygulaması, çalışanların faaliyetleri ile ilgili raporlarını yazabilecekleri ve raporlarına fotoğraf ekleyebilecekleri kolar kullanılabilir bir arayüz sunar. Uygulama aynı zamanda her rapora GPS kullanımı ile kullanıcının coğrafi konumunu eklemekte ve tüm bilgileri koordinatlarla beraber sunucuya göndermektedir. Sunucuda çalışan web uygulaması şirket yöneticisi tarafından kullanılmakta ve tüm çalışanların rapolarını merkezi bir veritabanına bağlı uygulama sayesinde gözlemleyebilmektedir. Sunucu uygulamasıyla yöneticiler takım faaliyetlerini gözetleyebilmekte ve planlama yapabilmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis studies the design and implementation of a mobile team activity management system. The application is designed to use the advanced features available on smart phones such as mobility, mobility sensors and GPS that are available on the smart phones to offer practical solutions for many problems faced by companies, firms and individuals. The present research is an attempt to efficiently solve the problem of determining the location and tracking the coordinates of mobile employees who are required to perform tasks outside their companies/firms and to deliver reports about the progress and completion of their tasks. In other words, the companies that work in such a way face a problem with their scales people regarding the credibility of their assumptions whether the job is done as planned, as well as the difficulty in tracking the location of employees and verifying the completion of the tasks. The failure in accomplishing the tasks correctly leads to a loss in resources and funds of the companies. To solve the problem, an android application and a server application is developed. The android app which is installed on the employee's smart phone offers an easy-to-use interface through which the employee can write report about his/her activities and tasks status and add pictures to the report. Also the application adds the geographical location of the employee to every task via the use of GPS, and sends the full information to the main server along with the coordinates. The web portal that the server offers can be used by the manager of the company/ firm to monitor all the reports of the sales of people through a central database connected to the application. Through the server application managers can monitor and plan team activities.