Investigation of mir-125A SNP (rs12976445) in prostate cancer patients
Investigation of mir-125A SNP (rs12976445) in prostate cancer patients
  1. Tez No: 436287
  2. Yazar: KARZAN TAHIR SABIR SABIR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SABAHATTİN CÖMERTPAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Prostat kanseri (PCa) en sık görülen dermatolojik olmayan malignitedir ve batı ülkelerindeki erkeklerde kanser ölümlerinin ikinci önde gelen nedenidir. Sayısal ve yapısal genetik değişiklikler PCa gelişimi ve ilerlemesine neden olmaktadır. MikroRNA'lar, kodlamayan, tek sarmallı ve küçük (yaklaşık 22 nt) bir RNA grubundan oluşmaktadır ve negatif gen ifadesinin 30%'unu düzenlemektedirler. MiR-125, miRNA ailesindendir ve ya bir tümör baskılayıcı gen ya da bir onkogen olarak hareket etmektedir. MIR125A geninde C / T tek nükleotid polimorfizmi (SNP) rs12976445 miR125a'nın ifadesini etkilemektedir. Bu çalışmanın amacı, mir-125a rs 12976445 SNP ve PCa progresyonu arasındaki olası ilişkiyi belirlemek ve mirRNA'nın tanısal ve prognostik belirteçlerin potansiyelini değerlendirmektir. Bu amaçla, prostat kanseri hastası olan (n=30) ve olmayan erkek bireylerden (n=40) kan örnekleri toplandı. Hasta grubunun yaş ortalaması 66.37±6.13 iken kontrol grubun yaş ortalaması 61.57±7.97 olarak hesaplandı. Edinilen kanlardan DNA izole edildikten sonra, mir-125a'yı kodlayan genin rs12976445 SNP'si, PCR-RFLP yöntemi kullanılarak araştırıldı. Çalışma sonunda yapılan ki-kare testi, gözlenen genotiplerin bireylerin prostat kanseri teşhisi konulmuş olup olmama durumlarıyla anlamlı bir ilişkisi olduğunu ortaya koydu (p=0.028). Öte yandan, hesaplanan göreceli olasılıklar oranları (OR), CT heterozigot genotipinin kontrol grubunda, prostat kanseri teşhisi konulmuş bireylere kıyasla yüksek olduğunu (2.645), ve prostat kanserli bireylerde CC genotipinin kontrole kıyasla belirgin bir şekilde (3.800) yüksek olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
Prostate cancer (PCa) is the most commonly diagnosed non-dermatologic malignancy and is the second leading cause of cancer death among men in the western countries. MicroRNAs are a class of small (approximately 22 nt), non-coding, single-stranded RNAs that are negatively regulate gene expression up to 30%. miR-125 is a family of miRNAs that act as either a tumor suppressor or oncomir. A C/T Single Nucleotide Polymorphism (SNP) named rs12976445 has been recognized in the MIR125A gene located chromosome 19q13.4 which encodes miR125a. The aims of this study were to identify the putative relationship between mir-125a rs12976445 SNP and the PCa progression. For this aim, we collected 30 samples from patients who had prostate cancer and 40 samples control (non-PCa patients). The mean age of the patient group was calculated as 66.37±6.13 while it was determined as 61.57±7.97 for the control. After isolating DNA from blood, the SNP in mir-125a (rs12976445) genotype was investigated by using PCR-RFLP methods. Chi-square test performed on the data revealed a significant dependency of two variables (p=0.028); PCa status and the genotype. Moreover, Odds Ratio (OR) calculated for each genotype showed that TC genotype was apparently higher in the control group (2.645) as well as the elevation of CC genotype in patients (3.800) was remarkable.