Structural, thermal and mechanical properties of Al75Cu12.5Fe12.5 alloy
Ark ergitme tekniği kullanılarak Al75Cu12.5Fe12.5 alaşımının yapısal, ısısal ve mekaniksel özellikleri
  1. Tez No: 436306
  2. Yazar: NAWZAD ALI RASOOL BELBAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSA GÖGEBAKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik ve Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, ark ergitmeyle Al75Cu12.5Fe12.5 külçe alaşım üretilmiştir. Külçe alaşım X-Işını difraksiyonu(XRD), Enerji Dağılımlı Spektroskopi ile Taramalı Elektron Mikroskobu(SEM-EDX), Diferansiyel Taramalı Kalorimetri(DSC), Diferansiyel Termal Analiz(DTA) ve Vickers Mikrosertlik(HV) testleri kullanılarak araştırılmıştır. XRD ve SEM sonuçlarına göre Al75Cu12.5Fe12.5 alaşımı tamamen kristal yapıdadır. Al75Cu12.5Fe12.5 külçe alaşımının yüzey mikroyapısından farklı fazlardan oluştuğu açıkca görülmektedir. Al75Cu12.5Fe12.5 alaşımı kompozisyonun homojen birşekilde dağıldığını EDX analiziyle doğrulanmıştır. DSC ve DTA eğrilerinden Alüminyumun erime noktası olan 630°C 'de endotermik pik görülmüştür. Alaşımın mikrosertliği oda sıcaklığında 491.8 (± 11) HV olarak ölçülüp, 200°C kadar tavladıktan sonra mikrosetliğin maksimum değeri 698(±16) olarak ölçülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, Al75Cu12.5Fe12.5 ingot alloy was produced by arc melting. The ingot alloy was investigated using X-ray diffraction (XRD), scanning electron microscopy coupled with energy dispersive spectroscopy (SEM-EDX), differential scanning calorimetry (DSC), differential thermal analysis (DTA) and Vickers microhardness (HV) tester as-received and heated treatment. According to the XRD and SEM results, the Al75Cu12.5Fe12.5 alloy has a fully crystalline structure. It was obviously shown from surface micrographs of the ingot alloy that the Al75Cu12.5Fe12.5 alloy occur with different phases. The EDX analysis confirmed compositional homogeneity of the Al75Cu12.5Fe12.5 alloy. From the DSC and DTA curves, an endothermic peak was seen at 630°C which might be melting point of Al. The microhardness of the alloy was measured about 491.8 (± 11) HV at room temperature, then annealing until 200°C the maximum value of the microhardness was measured about 698(±16).