Kahramanmaraş koşullarında bazı silajlık mısır çeşitlerinin verim ve verim özellikleri üzerine araştırmalar
Studies on silage yield and yield components of some hybred corn cultivars on Kahramanmaras ecological conditions
- Tez No: 436312
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM EROL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 49
Özet
Kahramanmaraş şartlarında yetiştirilebilecek silajlık mısır çeşitlerini belirlemek, üreticilerin yaygın olarak kullandıkları çeşitler arasında bir kıyaslama yapmak amacıyla yürütülen bu çalışmada 7 hibrit mısır çeşit (Truva, ADV 2898, Kilowatt, Koloseus, Colonia, LG30597 ve İndaco) materyal olarak kullanılmıştır. Araştırma, 2014 yılı ikinci ürün yetiştirme sezonunda, tesadüf blokları deneme desenine göre üç tekerrürlü olarak kurulmuştur ve yürütülmüştür. Araştırma sonunda en yüksek yeşil ot ve kuru ot verimi değerinin sırasıyla 8074,76 ve 2895,55 kg/da ile Colonia çeşidinden elde edildiği, bunu sırasıyla 7804,76 ve 2854,39 kg/da ile Truva çeşidinin izlediği, en düşük değerin ise sırasıyla 5981,43 ve 2088,74 kg/da ile İndaco çeşidinden elde edildiği belirlenmiştir. Elde edilen bulgulara göre, kullanılan çeşitler içerisinde bulunan Colonia ve Truva çeşitlerinin hem yeşil ot verimi ve hem de kuru ot verimi bakımından diğer çeşitlerden üstün olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was conducted in order to determine and to make a comparison among the corn cultivars grown in Kahramanmaraş conditions. Fort his aim, 7 corn cultivars (Truva, ADV 2898, Kilowatt, Koloseus, Colonia, LG30597 ve Indaco) which were registrated by different companies carrying on a business in Turkey and currently growed as commerically were used as plant material. Field experiments were conducted on second crop groing season in 2014 according to completely randomised block design with three replications. The highest green and dry forage yield values were 8074,76 and 2895,55 kg/da from Colonia cv. respectively, folowed by Kilowatt cv. with 7804,76 and 2854,39 kg/da, respectively and the lowest values were obtained from Indaco cv. with 5981,43 and 2088,74 kg/da, respectively. The cultivars Colonia and Truva were found to be the best ones in terms of both green and dry forage yield among the hybreds used.