Perlit esaslı ısı yalıtım malzemesi üretimi
The production of perlite based isolation material
  1. Tez No: 436314
  2. Yazar: FİRDEVS KALAYCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HANİFİ BİNİCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Günümüzde enerji tüketimi ciddi boyutlara ulaşmış ve tüm dünyada önlemler alınmaya başlanmıştır. Türkiye'de enerjinin büyük bölümü sanayi ve konutlarda harcanmaktadır. Binalarda enerji tüketiminin %15lik kısmını sıcak su temini, aydınlatma ve elektrikli ev aletleri kullanımı oluştururken %85lik kısmı soğutma ve ısıtma amaçlı harcanmaktadır. Türkiye genelinde ısı yalıtımı uygulamalarının yaygınlaştırılması ile yıllık 7,5 milyar dolara kadar enerji tasarruf potansiyeli mevcuttur. Bu potansiyelin harekete geçirilmesi için ısı yalıtımı yoluyla binalarda enerji verimliliği desteklenmelidir. Bu çalışmanın amacı bütün bu durumlar göz önüne alınarak perlit esaslı ısı yalıtım malzemesi üretmektir. Perlitin; hafif gözenekli ısı yalıtım katsayısı düşük doğal endüstriyel hammadde olması nedeniyle ısı yalıtım malzemesi olarak kullanılabilirliği irdelenmiştir. Başlangıçta perlit esaslı çimento bazlı reçete kombinasyonları hazırlanmıştır. Dolgu malzemesi olarak kalsit kullanılmıştır. Üretilen numunelerin birim hacim ağırlıkları ve ısı yalıtım katsayıları tespit edilmiş sınır değerler baz alınarak ısı yalıtım malzemesi üretimi için uygun olabilecek reçeteler geliştirilmiştir. Dolgu malzemesi olarak kullanılan kalsitin yerine daha hafif olan pomza, diatomit , vermikülit kullanılarak numunelerin birim ağırlıkları ve ısı yalıtım katsayıları düşürülmeye çalışılmıştır. Numunelerin boşluk oranı artırabilmek için çeşitli kimyasallar denenmiştir. Alüminyum tozu ve sodyum hidroksit tepkimesinden faydalanılmıştır. Kullanılan kimyasallar arasından diğer olumlu sonuç veren kimyasal ise hava sürükleyicidir. Üretilen numunelerin birim hacim ağırlıkları ve ısı yalıtım katsayıları sürekli takip edilerek reçete geliştirilmeye çalışılmıştır. Seçilen bu numuneler üzerinde ısı yalıtım katsayısı tayini testi, basınç dayanım testi, eğilme dayanım testi yapılmıştır. Ayrıca numunelerin birim hacim ağırlıklarına, ultrasonik ses geçirgenlik değerine ve su emme yüzdesine de bakılmıştır. Üretilen perlit esaslı yalıtım malzemesinin ısı iletim katsayısı 0,0618'e kadar inmiştir. Elde edilen bu malzeme ısı yalıtımında kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
Today energy consuming reaches serious size and precautions started to be taken all over the world. In Turkey great amount of energy is used in houses and industry. In buildings, %15 of energy consuming consists of obtaining hot water, lightening and usage of electrical devices while %85 of it spent for heating and cooling. Throughout Turkey there is potential of energy saving up to 7,5 billion dollar by generalizing the application of heat isolation. In order to have this potential, energy efficiency must be supported via heat isolation in buildings. By considering all these situations the target of this study is to produce perlite based heat isolation material. The usability of the perlite as a heat isolation material has been explicated just as it has a low quotient natural industrial raw material which has light cellular. At first perlite originated cement based prescription combinations are prepared. Calcite is used as a composite material. Unit mass weight and heat isolation quotient of the samples that are produced have been determined and more convenient prescriptions are developed to produce heat isolation material by considering limit values. Unit weights and heat isolation quotient of the samples have been tried to be diminished by using pomza, diatomite and vermiculite instead of calcite used as a composite material. Various chemicals have been tried to increase the gap rate of samples. The reaction of aluminum dust and caustic soda have been used. The other chemical is air gripping that gave positive result between the other chemicals that are used. The prescription is tried to be developed by steady observation of unit mass weight and heat isolation of the quotient of the samples. Heat isolation quotient test, pressure resistance test and bending resistance test is applied on selected samples. Also unit mass weight, ultrasonic sound permeability and water sucking percentage of the samples have been evaluated. Heat transmission quotient of the perlite based isolation material decreased to 0,0618. This material can be used in heat isolation.