İç mimarlıkta mobilyanın ürün yönetimi süreçleri açısından değerlendirilmesi
The furniture interior products management processes evaluation of
- Tez No: 436315
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÜRÜN BİÇER ÖZKUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Beykent Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Mobilya, insan yaşamının vazgeçilmez bir parçasını oluşturmaktadır. İnsan, günlük yaşamdaki gereksinimleri ve bu gereksinimlere bağlı olarak gerçekleştirdiği tüm aktiviteleri mobilya aracılığıyla gerçekleştirir. Mobilyanın varlığı, insanın mekânlar içerisinde yaşamaya başlamasına paralel olarak ortaya çıkmış ve geçmişten günümüze ekonomik, sosyal, kültürel ve teknolojik gelişmelere bağlı olarak sürekli gelişip çeşitlenmiştir. Günlük yaşamın, hemen her alanında kullanım gereksinimi duyulan mobilyaların tasarlanabilmesi için öncelikle bir gereksinimin oluşması ve oluşan gereksinimin türüne bağlı olarak da mobilyanın işlevlendirilmesi gerekmektedir. Mobilyanın, işlevini beklenilen şekilde yerine getirebilmesi antropometriden diğer bir ifadeyle, kullanıcının vücut ölçülerinden yararlanarak tasarlanmasıyla mümkün olmaktadır. Bu doğrultularda tasarlanan mobilya,“ergonomik mobilya”olarak ifade edilir ve kullanıcıya hem fizyolojik hem de psikolojik rahatlık sağlar. Mobilya, mekân içerisinde insan gereksinimlerini karşılamakla beraber, mekânda belli bir algıda yaratmaktadır. Dolayısıyla mobilya mekânın türünü, kimliğini oluşturup mekâna; işlev, konfor, estetik vb. değerler kattığı da görülmektedir. Mekân ise mobilyanın türünü, işlevini, formunu, rengini, malzemesini vb. özelliklerini etkilemektedir. Bu açıdan değerlendirildiğinde; mekânın mobilyayı, mobilyanın da mekânı etkileme ve biçimlendirme gücü olduğu söylenebilmektedir. Bu çalışmada mobilya üretimi, bir“yönetim sistemi”olarak ele alınmış ve değerlendirilmiştir. Mobilyanın bir ürün olması sebebiyle,“ürün yönetimi sisteminin”mobilya üretimine bir uyarlanması yapılmıştır. Bu sistem,“mobilya ürün yönetimi”sistemi olarak adlandırılmış ve ürün yönetimi sistemin tüm adımları, mobilya üretim sistemine aynen uyarlanmıştır. Ancak, alt süreçlerin tüm ürünlerde olduğu gibi mobilyada da, değişik alt süreçleri yaratabildiği görülmüştür. Mobilya ürün yönetimi adımları; mobilyanın üretim sistemi, uygulama sitemi, kullanım sistemi ve kullanım sonrası sistemi olarak kurgulanmıştır. Bu sistem, mobilyanın üretim süreçlerinin net tanımlanmasını sağlar ve bu tanımlamalar doğrultusunda üretilen mobilya, üreticinin veya kullanıcının kendisinden beklentisini en yüksek düzeyde karşılar.
Özet (Çeviri)
Furniture constitutes an indispensable part of human life. By means of furniture, a person can perform his or her needs and the activites according to these needs. The presence of furniture emerged parallel to human starting to live inside places and from past to present, according to economic, social, cultural and technological developments it has constantly developped and varied. In order to design furnitures, which we have the need to use in almost every aspect of our daily lives, first there must be a need for it and according to the type of that need the furniture should be functionalized. In other words from anthropometry, the situation of a furniture showing its function is satisfied with benefiting from the user's body sizes. The furniture designed according to this is indicated as ''ergonomic furniture'' and gives both physiological and psychological comfort to the user. Furniture, along with meeting the needs of a person also creates a perception. Therefore, furniture makes up the type and identity of the place and it's also seen that it adds function, comfort, aestheticts etc. to that place. Place effects the futniture's type, function, form, colour, material etc. From this point of evaluation, it can be said that both place and furniture can effect each other and they have the power to shape each other.