Platelet-derived microparticles differentially regulate macrophage polarization
Trombosit mikrokeseciklerinin m1- ve m2-benzeri makrofaj kutuplaşmasına etkileri
- Tez No: 436328
- Danışmanlar: PROF. İHSAN GÜRSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Genetik, Biology, Genetics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 103
Özet
Trombosit microkesecikleri (PMP), trombositlerin aktifleşmesiyle salgılanırlar ve kan dolaşımındaki mikrokeseciklerin neredeyse %90'ını oluştururlar. PMPler kargolarından dolayı bağışıklık sistemini bastıran mikro ortamların üretimi ve tümör büyümesi ile ilişkilendirilmiştir. Ancak PMPler oto-bağışıklık hastalıklarının önlenmesi ve tedavisi için potansiyel adaylar arasında bulunmaktadır. Makrofajlar bağışıklık sisteminin anlaşılmaz hücrelerinden biridir. Makrofajlar M1 pro-inflamatuar ve M2 immunsupresif olarak kategorize edilmiştir. M1-M2 makrofaj kutuplaşmasına neden olan sinyaller tamamen anlaşılmış değildir. Ancak tedavi amaçlı makrofaj kutuplaşmasını indükleyen uyarıları anlamak önemlidir. Biz bu çalışmada makrofajlar ile PMPlerin arasındaki etkileşimi anlamayı amaçladık. Ayrıca PMPlerin temas ettikleri makrofajlardaki değişimleri anlamak istedik. Bu tez ile aktif insan trombositlerinden salınan mikrokeseciklerin THP1 monositik hücre hattından üretilmiş makrofajlar ile etkileşime girdiklerini gösterdik. Makrofajlar tarafından hücre içine alınan PMPler, geç endozoma yerleştiler. M2 makrofajına kutuplaştırılmış olan THP1 hücreleri daha gelişmiş fagositik aktivite göstererek daha fazla PMPyi hücre içine aldı. Ayrıca, yaptığımız fonksiyonel çalışmalar PMPlerin pro-inflamatuar M1 ve immunsupresif M2 makrofajlarına kutuplaşmasına veya herhangi bir immün yanıt oluşturmasına neden olmadığını ortaya çıkarmıştır. Bu nedenle, biz PMPleri taşıyıcı sistemler olarak kullanmaya karar verdik ve onları TLR (Toll-like receptor) agonistleri ile birlikte kullandık. TLR agonistlerinden ssRNA'ya bağlanan TLR7 ve CpG'ye sahip ss/dsRNA'ya bağlanan TLR9 agonistini PMP moleküllerinin içine yüklemek için laboratuvarımızda geliştirilen dehidrasyon-rehidrasyon yöntemini kullandık. Farklı sağlıklı donörlerden aldığımız periferik kan hücreleri ve monositleri üzerinde farklı TLR agonistlerini taradığımızda TLR9 agonisti D-tipi CpG oligonükleotit yüklü PMPlerin M1-benzeri ve TLR7-8 agonisti R848 yüklü PMPlerin M2-benzeri immün tepkisi gösterdikleri gözlendi. Sonuç olarak bulgularımız, makrofajların uygun ligand kombinasyonları ile yüklü PMPler ile muamele edilmesi durumunda M1-M2 makrofaj kutuplaşmasının düzenlenebileceğini göstermiştir. Böylece M1 makrofajları ile tümör gelişimini kontrol edebilir ya da M2 makrofajları ile oto-immün/oto-inflamatuar hastalıkların belirtilerini hafifletebiliriz.
Özet (Çeviri)
Platelet-derived microparticles (PMPs) shed from platelets upon activation and constitute almost 90% of the circulating microparticles. Due to their versatile cargo, PMPs were associated with the generation of immunosuppressive microenvironment and and thought to promote tumor growth. They are also potential candidates for prevention and treatment of autoimmune diseases. Macrophages are one of the enigmatic cells of the immune system. They are either categorized as 'M1-type', mediating an inflammatory environment or 'M2-type', mediating an immune suppressive environment. Cardinal signals resulting M1-tropic or M2-tropic macrophage differentiation is not fully understood. However, it is crucial to understand the inducers of macrophage polarization for therapeutic approaches. We aimed to understand the interaction between PMPs with macrophages and wished to understand mechanistic alterations upon macrophages engage with PMPs. In this thesis, we showed that activated human platelets released microparticles and they were internalized by macrophages differentiated from THP1 monocytic cell line. Internalized PMPs co-localized with late endosomes. The phagocytic capacity of M2- polarized THP1 macrophages were greater than M1-polarized macrophages. Strikingly, when THP1 derived macrophages were treated with standalone PMPs our results revealed that these macrophage were unable to mount any detectable cytokine secretion related to M1 or M2 type identity. This prompted us to encapsulate TLR agonists within PMPs and harness them as a carrier system. Different TLR ligands including TLR7 (sensing ssRNA) and TLR9 (sensing ss/ds DNA expressing CpG motifs) ligands were incorporated within PMPs via dehydration-rehydration method that was developed in our laboratory. Upon screening of several TLR agonist candidates on healthy donor PBMCs as well as on purified monocytes, we found that M1-like macrophage differentiation was TLR9 agonist D-type CpG oligodeoxynucleotide loaded PMP dependent whereas M2-like macrophage differentiation was dependent on TLR7 agonist R848 loaded PMPs. In conclusion, this work implicated that PMP treatment of macrophages loaded with suitable ligand combinations might regulate M1/M2 type macrophage differentiation and could be used efficiently either to control tumor development (M1) or to alleviate symptoms of auto-immune/auto-inflammatory diseases (M2).