Peripheral nerve regeneration by synthetic peptide nanofibers
Sentetik peptit nanofiberlerle periferik sinir rejenerasyonu
- Tez No: 436354
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA ÖZGÜR GÜLER, YRD. DOÇ. DR. AYŞE BEGÜM TEKİNAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Nanoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Periferik sinir sistemi çok sayıda sinir hücresi ve merkezi sinir sistemi ile vücudun diğer organları arasındaki iletişim ağını kapsayan oldukça kompleks bir yapıya sahiptir. Periferik sinir hasarları ömür boyu sürebilecek sakatlıklara neden olmasına rağmen, merkezi sinir sisteminin aksine, periferik sinir sisteminde rejenerasyon mümkündür. Günümüzde çeşitli tedavi yöntemleri uygulanmaktadır fakat otogreft yöntemi altın standart olarak bilinmektedir. Donör bölgede görülen morbidite, nöroma oluşumu ve fonksiyonel iyileşmedeki başarısızlıklar, uzun sinir boşluklarını tedavi etmek için otogreft yöntemi kullanıldığında meydana gelebilecek sorunlardan birkaçıdır. Alternatif olarak klinik uygulamalarda polimerik sinir tüpleri aksonların uzaması için bir yönlendirme ve inhibe edici ortamdan izole etme amacıyla kullanılmaktadır. Bu tezde, siyatik sinir rejenerasyonu için, kendiliğinden bir araya gelerek nanofiberler oluşturabilen ve hem fonksiyonel hem de yapısal olarak sağlıklı sinir hücrelerinin hücreler arası matrikslerini taklit edebilen peptit amfifil molekülleri kullanılmıştır. Bu peptit amfifillerden, LN-PA molekülünün biyoaktif sekansı laminin proteininden ve GAG-PA molekülünün biyoaktif sekansı glikozaminoglikandan türetilmiştir ve rat siyatik sinir hasarı modelinde rejenerasyona olan etkisini belirleyebilmek için kullanılmıştır. İçleri boş olan sinir tüpleri bu peptit nanfiber jeller ile doldurulmuştur, elde edilen elektrofizyoloji ve histoloji sonuçları otogreft uygulanan gruplar ile karşılaştırılmıştır. Sonuçlarımıza göre kullanılan biyoaktif peptit nanofiberlerin sinir rejenerasyonunu, motor ve duyusal fonksiyonların geri kazanımını desteklediği gösterilmiştir. Elektromiyografi sonuçlarına göre sinyal iletimi peptit nanofiber uygulanan gruplarda, boş tüp ve otogreft uygulaması yapılan gruplara göre daha iyidir. Ayrıca histoloji sonuçları ile aksonal rejenerasyonun biyoaktif peptit gruplarında daha iyi olduğu desteklenmiştir. Biyolojik olarak aktif peptit amfifil nanofiber jeller, klinik uygulamalarda periferik sinir rejenerasyonu için bir biyomalzeme olarak kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
The peripheral nervous system (PNS) has a complex structure that consists of high numbers of nerve cells and communication networks between the central nervous system and the body parts. Unlike the central nervous system, the PNS exhibits a considerable capacity for regeneration; however, peripheral nerve injuries can nevertheless cause lifelong disability. Various methods are currently available for the treatment of nerve injuries, but autologous nerve grafting is considered as 'the gold standard'. Donor site morbidity, neuroma formation and failure of functional recovery are some limitations of this technique, especially when used for the repair of long nerve gaps. Polymeric nerve conduits are clinically available alternatives to nerve grafting, and function by guiding the axonal growth and isolating the regenerating axon from the inhibitory environment present in the post-injury neuroma. In this thesis, we used peptide amphiphile molecules (PAs) that can self-assemble into the nanofibers and mimic both the structure and function of healthy ECM of nerve cells for sciatic nerve regeneration. Two bioactive PAs, LN-PA (derived from laminin) and GAG-PA (derived from glycosaminoglycan), were tested for their ability to induce neural regeneration in a rat sciatic nerve model. Hollow nerve conduits were filled with peptide nanofiber gels, and electrophysiology and histology results were compared with autologous graft treated groups. Our results show that bioactive peptide nanofibers are able to boost regeneration and functional motor and sensory recovery. Electromyography results demonstrated that better signal transmission was observed in peptide nanofiber treated groups compared with empty conduits and autograft treated groups. Histological assessments also confirmed that bioactive peptide nanofiber treated groups exhibited better axonal regeneration. These results suggest that these biologically active PA nanofiber gels may be used as a biomaterial for peripheral nerve regeneration in clinical practice.