Signal detection theory analysis of category-based visual search in natural movies
Kategorisel görsel dikkatin sinyal algılama teorisi ile incelenmesi
- Tez No: 436355
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGA ÇUKUR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
İnsan beyni, gerçek dünyayı anlamlandırabilme için kendi iç hiyerarşisini ve nöronlar arasındaki bağlantı gücünü değiştiren bir yapıya sahiptir. Bu doğrultuda, insan beyninin dikkat edilen nesneye göre nöronların hassasiyetini değiştirdiği düşünülmektedir. Bu çalışmada voxellerde meydana gelen bu duyarlılık değişimleri sinyal algılama teorisi çerçevesinde ele alınacaktır. Deneklerin beyin aktiviteleri, onlara bir video izletilirken kayıt altına alınmıştır. Dikkatin beyin üzerindeki etkisini anlayabilmek için hem beyin hücrelerinin aktivite sinyalleri (BOLD) hem de videodaki objelere çözümleme (decoding) prosedürü uygulanmıştır. Bahsedilen çözümleme (decoding) prosedürü beyin aktivitelerine neden olan uyarıcıyı (stimuli) tahmin etmeye çalışmaktadır. Bu bağlamda, etki ve tepkiler arasındaki bağıntının kurulması amacıyla bir sınıflandırma algoritması olan“logistic regression”ile deneklerin beyin modelleri oluşturulmaya çalışılmıştır. Bu modellerin performansları d-prime, ROC ve AUC parametreleriyle hesaplanmıştır ve değerlendirilmiştir. Bu araştırma sonucu ortaya çıkan sonuçlara göre, insan beyninin kategori-seçici bölgeleri görsel dikkatle birlikte seçici olmadıkları nesneleri algılayabilmek için o nesnelerin seçiciliğini seçici oldukları nesnelere göre daha fazla arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The human brain changes its inner hierarchy and connection strength between the neurons in order to apprehend the real world. In visual search, It is thought that the human brain changes the sensitivity of neurons in the favor of the attended object. Here, we investigate these tuning shifts of the voxels in signal detection theory perspective. Brain activities of human subjects were recorded while they were watching a natural movie. To assess the attentional e ect on the human brain, the decoding procedure was employed on the BOLD responses and the natural movie stimuli. Decoding procedure tries to predict the stimuli that form the BOLD responses. In order to bridge the gap between the stimuli and BOLD responses, logistic regression which is a classi cation algorithm is applied to form models of the subjects' brain. The model performances were assessed with d- prime, ROC and AUC parameters. Our results suggest that category-selective regions in the human brain boost their detection performances further for the objects that they are not inherently selective.