Identification of candidate genes for familial essential tremor
Ailesel esansiyel tremor için aday genlerin tespit edilmesi
  1. Tez No: 436353
  2. Yazar: MERVE ŞEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE BEGÜM TEKİNAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Genetik, Genetics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fen Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Nörobilim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Esansiyel tremor (ET), insanlarda en sık görülen ve gönüllü hareketlerde aksiyon tremoru ile ortaya çıkan nörolojik bir hareket bozukluğu hastalığıdır. Fakat bu hastalığın genetik nedenleri ve patofizyolojisi bilinmemektedir. Çünkü ET hastaları, etiyolojik, klinik ve patolojik düzeylerde çeşitlilik göstermektedir. Bu çalışmada, ET'nin otozomal dominant kalıtımla aktarıldığı 3 aile, aile ağacı ve ekzon dizilimleri bakımından incelenmiş ve aday mutasyonlar anlatılmıştır. Birbirinden farklı iki ailede nadir bir varyantın proteininin fonksiyonunu etkilediği ve ailede segrege olduğu ortaya çıkarılmıştır. Bu varyant, Türkiye'de yaşayan ve akraba evliliği gözlemlenen 5 kuşaklık bir ailenin hasta bir bireyinde homozigot ve ailenin diğer bireylerinde heterozigot olarak tespit edilmiştir. Başka bir ailenin tüm hasta bireylerinde ise bu aynı varyant heterozigot olarak gözlemlenmiştir. Ayrıca, başka bir akraba evliliği görülen ve Türkiye'de yaşayan diğer bir ailede ise farklı bir gendeki mutasyonun ailede hastalıkla beraber kalıtıldığı keşfedilmiştir. Bu varyantların, evrimsel olarak korunmuş amino asit dizilimlerinde değişikliğe neden olduğu ve proteinlerin önemli bölgelerinde olduğu gösterilmiştir. Hastalıkla ilgili bulunan bu genlerin beyinde ifade edildikleri ve merkezi sinir sisteminde etkilerinin olduğu önceki çalışmalarda bildirilmiştir. Bu çalışma, ET ile alakalı riskli allellerin keşfedilmesi ile ET'nin genetik ve moleküler mekanizmalarının daha iyi anlaşılmasında önemli bir rol oynayabilir.
Özet (Çeviri)
Essential tremor (ET) is one of the most common movement disorders in humans and is characterized by action tremors that occur during voluntary motion. However, due to the strong heterogeneity exhibited by ET patients at etiological, clinical and pathological levels, the genetic architecture and pathophysiology of the disease remain largely unknown. In this thesis, whole exome sequencing and pedigree analysis were performed in 3 ET families with histories consistent with an autosomal dominant pattern of inheritance. In two independent families, we observed a rare variant that cosegregated with the disease and was predicted to affect the function of the protein. In one of these families, a homozygous variant was identified in one affected patient and a heterozygous variant was determined in five affected family members. In a second, four-generation Turkish family, the same heterozygous variant was identified in three ET cases while remaining absent in unaffected family members. In addition, whole exome sequencing allowed us to demonstrate that other missense mutation segregate with essential tremor in a different consanguineous Turkish family. Both variants were observed to involve amino acid substitutions of highly conserved domains. Furthermore, both of the affected genes are expressed in the brain and function as regulatory elements of the central nervous system. Consequently, we propose that these variants are risk factors involved in the etiology of hereditary ET, and suggest that whole exome sequencing can serve as an effective means of identifying other alleles associated with the disease.