Sabit Jacobi matrisinin spektral ayrışımı
Subdivision of the spectra for constant Jacobi matrices
  1. Tez No: 436369
  2. Yazar: ABBAS KILIÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NUH DURNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, tezde kullanacağımız temel tanım, teoremler ve Banach uzayları üzerinde sınırlı lineer operatörlerin temel özellikleri verilmiştir. İkinci bölümde, sınırlı lineer operatörlerin spektrumu ile fine spektrum olarak adlandırılan spektrumun ayrık ayrışımı ve ayrık olması gerekmeyen diğer bir ayrışımı verilmiştir. Ayrıca bu ayrışımlar arasındaki ilişkiden bahsedilmiştir. Üçüncü bölümde, 2011 yılında Muhammed Altun tarafından çalışılan ve bir sabit Jacobi matrisi olan üç köşegenli simetrik sonsuz matrisin ℓ_{p} ve bv_{p} (1
Özet (Çeviri)
This thesis consist of five parts. In the first part, some basic concepts, theorems and basic properties of bounded linear operators in Banach space which we use in the thesis have given. In the second part, we recall discrete decomposition and other decomposition which need not be discrete of spectrum, which are called spectrum and fine spectrum of bounded linear operators. Also, we recall relationship between these decompositions. In the third part, fine spectrum of the three diagonal symmetric infinite matrix which is constant Jacobi matrix and was studied by Muhammed Altun in 2011 has given on ℓ_{p} and bv_{p} (1