Demir nanopartikül tabanlı clea ile rasemik naproksenin kinetik rezolüsyonu
Kinetic resolution of racemic naproxen with clea based on iron nanoparticle
  1. Tez No: 436372
  2. Yazar: MUSTAFA ÇAKAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA SALGIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 64
Özet
Bu çalışmada, rasematların enzimlerle kinetik rezolüsyonundaki dar boğazları ve tepkime ortamından çapraz bağlı enzim agregat (CLEA)'ının ayrılmasındaki sınırlandırmaları aşmak için; manyetik özellikli demir nanopartikül tabanlı CLEA'lar üretilmiş ve tepkime ortamından manyetik alan uygulaması ile kolaylıkla ayrılabilen biyokatalizör sentezlenmiştir. Bu biyokatalizörler model ilaç olarak seçilen rasemik naproksenin enzimatik kinetik rezolüsyonu ile enantiyomerlerine ayrılma tepkimesinde kullanılmıştır. Kinetik rezolüsyon tepkimesinde substratın enantiyomerik aşırılık (%ees) değerine; pH ve tampon derişimi; işletme süresi, sıcaklık ve karıştırma hızı gibi reaksiyon mühendisliği parametrelerinin etkileri incelenmiştir. Candida rugosa lipaz enzimi ve bu enzimin CLEA ve manyetik CLEA formlarının performansları substratın enantiyomerik aşırılık değeri açısından karşılaştırılmıştır. Manyetik demir nanopartiküllerin zeta potansiyeli ve hidrodinamik boyutu Zetasizer cihazında sırası ile PALS ve DLS analizleri ile; CLEA, manyetik CLEA ve demir nanopartiküllerin yapısal karakterizasyonları FTIR spektrofotometresi ile yapılmıştır. S- ve R-naproksen enantiyomerlerinin analizleri HPLC cihazı ile kiral kolon kullanılarak yapılmıştır. Ayrıca partiküllerin morfolojik ve manyetik özellikleri sırasıyla SEM ve VSM analizleriyle belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, to eliminate drawbacks in kinetic resolution of racemates with enzymes and to solve problems in cross-linked enzyme aggregate (CLEA) separation; CLEA based on magnetic iron nanoparticles was produced and easily removable biocatalysis from the reaction medium by the magnetic field application was synthesized. These biocatalysts were used in the separation of model drug racemic naproxen into enantiomers by enzymatic kinetic resolution. The effects of reaction engineering parameters such as pH and buffer concentration, operation time, temperature and stirring rate on the enantiomeric excess of substrate (ees, %), were investigated in kinetic resolution reaction. The performance of Candida rugosa lipase and its CLEA and magnetic CLEA forms was compared in terms of excess of substrate. The zeta potential and hydrodynamic size of magnetic iron nanoparticle were measured with Zetasizer according to PALS and DLS analysis and structural characterization of CLEA, magnetic CLEA and iron nanoparticles was analyzed by FTIR spectrometer. Analysis of S- and R-Naproxen was done by HPLC using chiral column. In addition, morphological characterization and magnetic properties of particles were determined by SEM and VSM analysis, respectively.