Orta gerilim elektrik dağıtım sektöründe proje tamamlanma zamanlarının belirlenmesi
Determination of the project completion time at the medium voltage electrical distribution sector
  1. Tez No: 436377
  2. Yazar: YEŞİM ŞENOL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KUMRU DİDEM ATALAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Electrical and Electronics Engineering, Industrial and Industrial Engineering, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mühendislik ve Teknoloji Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mühendislik Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Endüstrilerde elektriğe olan bağımlılığın artması santrallerin herhangi bir gecikme olmaksızın zamanında işletmeye açılmasını zorunlu kılmaktadır. Elektrik tedarikinde yaşanması olası bir kesinti, siparişlerin zamanında yetiştirilememesi nedeniyle maruz kalınacak zararlar, tazminatlar ve piyasadaki prestij kayıplarına neden olmaktadır. Bunun yanısıra üretimden kaynaklanan hammadde ve yarımamul kayıpları ve bozulmalara neden olmaktadır. Bu çalışmada orta gerilim dağıtım şebekesine bağlanacak olan bir rüzgar enerji santralinin dağıtım şebekesine bağlanması için gerekli olan donanımların ve işlerin tamamlanma zamanlarının belirlenmesi, kritik yolun oluşturulması ve minimum maliyetle yapılması amaçlanmıştır. Problem çok projeli, zaman-maliyet etkileşimli, öncelik ilişkili bir çizelgeleme problemi olarak ele alınmıştır. Çalışmada projenin gerçekleştirilmesine yönelik teknik bilgi ve proje aşamalarının zaman bilgileri, öncelikleri ve maliyetlerine ilişkin ayrıntılı bilgiler verilmiş; Kritik Yol Yöntemi (CPM), Proje Değerlendirme ve Gözden Geçirme Tekniği (PERT) ve Hızlandırma yöntemleri açıklanmıştır. Rüzgar santralinin tamamlanmasına yönelik zamana ve proje maliyetlerine ilişkin veriler PERT ve Hızlandırma yöntemlerine göre analiz edilmiştir. Sonuçlarda projenin en kısa zamanda tamamlanma süresi ve maliyeti belirlenmiş, projenin hızlandırılması neticesinde kısaltılmış zaman ve hızlandırma maliyeti belirlenerek maliyet kar karşılaştırılma yöntemi ile şirket karar sürecine yönelik önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The increasing dependence on industrial plants with electricity requires the power plants to begin production without a delay. Industries use electricity as a major energy input and possible interruption of electricity will cause compensation and loss of prestige in the market due to delay in orders. Besides, it causes distortion of raw materials and semi products during manufacturing. In this study it is aimed to determine the necessary equipment, related issues, the minimum cost and the completion time for connecting a wind power plant to a distribution network to be connected to the medium voltage electrical distribution network. This problem has been taken as a scheduling problem containing multi project, trade-off time cost and priority relation. Detailed information on priorities, cost, project phase schedule and realization of the project data has been given in this study. Also Critical Path Method (CPM), Program Evaluation and Review Technique (PERT) and Crashing methods are explained in this study. The data on the cost and time for the completion of the wind power plant project has been analysed with PERT and Crashing methods. In the conclusion the minimum completion period and the cost of the project has been determined. Also the consequences of accelerating the project in terms of cost and completion period stated in the conclusion and using cost-profit comparison method recommendations have been given to the companies.