Konvansiyonel ve yenilenebilir enerji kaynaklarından üretilen elektriğin dağıtımında kullanılan sf₆ gazsız ana panel ünitelerinin yaşam döngü analizi
Life cycle assessment of sf6-free main panel used in the distribution of electricity generated from conventional and renewable energy sources
  1. Tez No: 989717
  2. Yazar: ALİ TOĞAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BATTAL DOĞAN, DOÇ. DR. HIDIR DÜZKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Enerji, Energy
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enerji Sistemleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
Özet
Günümüzde enerji sistemlerinin düşük karbonlu ve sürdürülebilir kaynaklara yönelmesi elektrik enerjisi dağıtım sektöründeki çevresel etkilerin de kapsamlı bir şekilde değerlendirilmesini gerektirmektedir. Bu, özellikle son kullanıcılara doğrudan hizmet veren ve birincil dağıtım bileşenleri ürünlerine kıyasla önemli ölçüde daha fazla yatırım yapılan çok sayıda ürün ve bu alanda kullanılan çok sayıda yatırım nedeniyle kritik öneme sahiptir. Bu kapsamda gerçekleştirilen bu tez çalışmasında, orta gerilim (OG) SF₆'sız şalt sistemlerinin çevresel performansı, Yaşam Döngü Analizi (LCA) yöntemiyle analiz edilmiştir. Çalışmada, Eaton Xiria 630 A CCF (sigorta hücreli bileşik) ve CCV (vakum kesici hücreli bileşik) bloğu örnek alınarak, ISO 14040 ve ISO 14044 standartlarına uygun şekilde beşikten mezara yaklaşımı benimsenmiş; üretim, dağıtım, kullanım ve ömür sonu aşamaları ayrıntılı biçimde incelenmiştir. Analizler, PEF EF 3.0 metodolojisi ve EIME v6.1.1 yazılımı kullanılarak yürütülmüş, veri seti olarak CODDE 2024-04 veri tabanı kullanılmıştır. Bulgular, toplam 502 kg kütleye sahip CCF sisteminde çevresel etkinin %59,6'sının üretim, %18,4'ünün kullanım ve %19,7'sinin ömür sonu aşamasından kaynaklandığını göstermektedir. Benzer şekilde toplam 387 kg kütleye sahip CCV sisteminde de çevresel etkinin sırasıyla %58'inin üretim, %21'inin kullanım ve %18'inin ömür sonu aşamasından kaynaklandığı belirlenmiştir. Geri dönüştürülmüş malzeme oranının artırılmasının ve yenilenebilir enerji kaynaklarının ürünlerin üretim ve kullanım süreçlerinde etkinleştirilmesi, karbon ayak izini önemli ölçüde düşürmektedir. Elde edilen sonuçlar, hava/vakum yalıtımlı SF₆ gazsız sistemlerin enerji altyapılarında sürdürülebilir dönüşüm için teknik ve çevresel açıdan güçlü bir alternatif sunduğunu ortaya koymaktadır. Bu bağlamda, LCA yaklaşımı, yenilenebilir enerji politikalarının ve eko-tasarım stratejilerinin geliştirilmesinde temel bir karar destek aracı olarak öne çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
In today's energy systems, the shift toward low-carbon and sustainable sources necessitates a comprehensive assessment of the environmental impacts within the electricity distribution sector. This is particularly critical due to the high number of products used and investments made in this area, which directly serve end-users and significantly exceed those in primary distribution components. In this thesis, the environmental performance of medium voltage (MV) SF₆-free switchgear systems has been performed using the Life Cycle Assessment (LCA) methodology. The study adopts a cradle-to-grave approach in accordance with ISO 14040 and ISO 14044 standards, focusing on Eaton Xiria 630 A CCF (fuse component) and CCV (vacuum circuit breaker component) modules. The production, distribution, use, and end-of-life phases are examined in detail. The analyses were conducted using the PEF EF 3.0 methodology and EIME v6.1.1 software, with the CODDE 2024-04 database serving as the data source. Findings indicate that in the CCF system, which has a total mass of 502 kg, 59.6% of the environmental impact originates from the production phase, 18.4% from the use phase, and 19.7% from the end-of-life phase. Similarly, for the CCV system with a total mass of 387 kg, the environmental impact is attributed to the production (58%), use (21%), and end-of-life (18%) phases, respectively. Increasing the proportion of recycled materials and integrating renewable energy sources into the production and operational processes significantly reduces the carbon footprint. The results demonstrate that air/vacuum-insulated SF₆-free systems offer a technically and environmentally robust alternative for sustainable transformation in energy infrastructures. In this context, the LCA approach stands out as a fundamental decision-support tool in the development of renewable energy policies and ecodesign strategies.