Fuzzy sayılarının istatistiksel yakınsak çift dizileri için Tauber tipi teoremler
Tauberian theorems for statistically convergent double sequences of Fuzzy numbers
- Tez No: 436391
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER TALO
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Matematik, Mathematics
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Fonksiyonlar Teorisi ve Analiz Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 40
Özet
Bu tez üç bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş bölümüdür. Bu bölümde, Tauber teorisinin, çift dizilerin istatistiksel yakınsaklık kavramının ve fuzzy küme teorisinin tarihsel gelişiminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, çift dizilerde istatistiksel yakınsaklık kavramı ve fuzzy sayıları ile ilgili temel tanım ve teoremlerden bahsedilmiştir. Daha sonra fuzzy sayılarının çift dizileri için istatistiksel yakınsaklık kavramı incelenmiştir. Üçüncü bölümde ise, bu tezde elde edilen orjinal sonuçlar verilmiştir. Bu bölümde fuzzy sayılarının istatistiksel yakınsak olan çift dizileri için Tauber tipi teoremler ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of tree chapters. The first chapter is introduction chapter. In this chapter, historical developments of Tauberian theory, the concept of statistical convergence of double sequences and fuzzy set theory are mentioned. In the second chapter, basic definitions and theorems related to the concept of statistical convergence of double sequences and fuzzy numbers are mentioned. Furthermore, the concept of statistical convergence of double sequences of fuzzy numbers is investigated. In the third chapter, original results of this thesis are given. Tauberian theorems for statistical convergent double sequences of fuzzy numbers are proved.