Fuzzy sayı dizilerinin istatistiksel (N,P) toplanabilirliği üzerine
On statistical summability (N,P) of sequences of Fuzzy numbers
  1. Tez No: 436392
  2. Yazar: CANAN BAL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZER TALO
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fonksiyonlar Teorisi ve Analiz Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
Bu tez üç bölümden olu¸smaktadır. Birinci bölüm giriş bölümüdür. Bu bölümde istatistiksel yakınsaklık kavramının, Tauber teorisinin ve fuzzy küme teorisinin tarihi gelişiminden bahsedilmiştir. İkinci bölümde, istatistiksel yakınsaklık kavramı, fuzzy sayıları ve fuzzy pozitif lineer operatörler ile ilgili temel tanım ve teoremler verilmiştir. Üçüncü bölümde ise bu tezde elde edilen orjinal sonuçlar verilmiştir. Bu bölümde fuzzy sayı dizilerinin istatistiksel (N,p) toplanabilme kavramı takdim edilmiş ve istatistiksel (N,p) toplanabilen bir fuzzy sayı dizisinin istatistiksel yakınsak olması için gerekli ve yeterli Tauber koşullar sunulmuştur. Daha sonra istatistiksel (N,p) toplanabilme kavramı kullanılarak fuzzy pozitif lineer operatörler için bir Korovkin tipi yaklaşım teoremi ispatlanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study consists of three chapters. The first chapter is introduction chapter. In this chapter historical developments of Tauberian theory, the concept of statistical convergence and fuzzy set theory are mentioned. In the second chapter, basic definitions and theorems related to concepts of statistical convergence, fuzzy numbers and fuzzy positive linear operators are given. In the third chapter, original results of this thesis are given. In this chapter the concept of statistical summability (N,p) of sequences of fuzzy numbers has been introduced and Tauberian conditions under which statistical convergence of a sequence of fuzzy numbers follows from its statistical summability (N,p) are presented. Furthermore, we prove a Korovkin type approximation theorem for fuzzy positive linear operators by using the notion of statistical summability (N,p).