Kinetics of orack growth in high-strenth aluminium alloy (7050-T73651) under constant loads, at 150 C derece
  1. Tez No: 6771
  2. Yazar: PARVİN ABACHİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA DORUK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
YÜKSEK DAYANÇLI (7050-T73651 ) ALÜMİNYUM SABÎT YÜK VE 150°C SICAKLIKTAKİ ÇATLAK BÜYÜME KİNETİ?İ PARVIN ABACHI Y. Lisans Tezi, Metalürji Müh. Bölümü Tez Yöneticisi: Prof.Dr. M. Doruk Yard. Tez Yöneticisi: Y.Doc.Dr. F.Sarioglu Eylül 1989 ÖZET: Bu çalışmada, bir havacılık malzemesi olan 7050- T73651 alüminyum alaşımının çatlak büyüme karakteristiği kırılma mekaniği yaklaşımı ile incelendi. Deneyler, normal sürünme testi koşulları ile uyumlu olarak, sabit yükler altında 1/2 parmak kompakt çekme numuneleri kullanarak yapıldı. Böylece havada, 150°C için veriler toplandı. Çatlak büyüme hızları, çatlak ucundaki sürünme bölgesinin büyüklüğü yanında, alaşımın sürünme sünekliği ve çevresel duyarlığına bağlı olarak değişirler. Bu nedenledir ki, parçaların servis ömrünün tayininde çatlak büyüme davranışının tanımlanması, büyük önem taşır. Bu araştırmada çatlak büyüme hızıyla bir korelasyon sağlamak üzere kırılma mekaniği parametreleri olan gerilim şiddet faktörü, K_, ile yola bağimlı olmayan enerji hızı integrali,C, kullanıldı. Bütün deneylerde çatlak büyüme hızı DC potansiyel düşme tekniği ile izlendi. Ayrıca, kırık yüzeyler tarama elektron mikroskobu ile incelendi. vı i..Gerilim şiddet faktörü, K_, ASTM E 647-83T tanımlı standartda kompakt çekme numuneleri için verilen formülden * hesaplandı. C - ıntegralının hesaplanması için ise Koterazawa va Mori tarafından önerilen ve deneysel olarak ölçülen çatlak uzunluğu ve yükleme eksenindeki açınımı kullanan analitik çözümden yararlanildı. Elde edilen da/dt-K_ eğrilerine göre, deney alaşımı nın çatlak büyüme tavri, çatlak büyüme hızının farklı bölgeleri için, log (da/dt) = a + b logKj denklemi veya (da/dt) = A K_ şekline sahip uslu bir ilişki ile tanımlan abilmektedir. Buna ek olarak, J-integralinin sürünme eşdeğeri olan C -integralinin yüksek sıcaklıklara bırakılan 7050 alümin yum alaşıminın çatlak ucu koşullarını, yani çatlak ucu çevresindeki gerilim ve gerinim dağılımlarını daha iyi yansıttığı görülmektedir. Sonuç olarak, (da/dt) ile C arasındaki korelasyonun daha başarılı olduğu ve sürünme ilişkisinin çeşitli bölgelerine göre doğrusal ve üslü ilişkilerle tanımlanabildiği görülmektedir. ANAHTAR KELÎMELERÎ : Çatlak büyüme hızları, Gerilim şiddet faktörü K_, Yola bagımli olmayan enerji hızı integral!, C*. VI 1
Özet (Çeviri)
KINETICS OF CRACK GROWTH IN HIGH-STRENGTH ALUMINIUM ALLOY (7050 - T73651) UNDER CONSTANT LOADS, AT 150°C PARVIN ABACHI M.Sc. in Metallurgical Eng. Supervisor: Prof.Dr. M. Doruk Co-supervisor: Ass t. Prof. Dr. F.Sarioglu September 1989 ABSTRACT: A fracture mechanics approach was considered to study the kinetics of crack growth in high-strength alumi nium alloy (7050-T73651) which is of considerable interest for the aircraft industry. Tests were conducted under a constant load condition, confirm with common practice in creep testing, on half-inch thick compact tension specimens (CTS). Data were obtained in air at 150°C. Since crack propagation rates are related to the size of the creep zone at the crack tip and^ the creep ductility of the alloy, as well as environmental sensitiv ities, characterization of crack growth behavior of each alloy is important for prediction of service life of components- Therefore, fracture mechanics parameters such as stress intensity factor K_, path-independent energy rate line integral, C, were employed to correlate with the crack growth rates, da/dt. During all tests crack lengths were monitored by direct current potential drop (DC-PD) technique. Fracture surfaces were examined by SEM. IVStress intensity factor, KJP calculated from the recommended formula in ASTM E647-83T for CT specimens. And for the C -integral the analytical solution proposed by Koterazawa and Mori using the experimentally determined crack growth and load-line displacements was employed. According to da/dt vs. K_ curves, the crack propag ation behavior over discrete ranges of crack growth rates can be assumed linear and then be described by an equation of the form log da/dt = a. + b logK_, or expressed as a power law equation in form of the da/dt = A K_. In addition, it was found that the creep equivalent of J-integral termed C was more relevant for describing the stress and strain rate distributions local to a crack tip at elevated temperatures in 7050 alluminium alloy. It was observed that da/dt can be correlated with C through a power law and linear equations within the different ranges of the creep relationships. KEY WORDS: Creep crack growth behavior of Al-Alloys, Stress intensity factor“K_, Path-independent energy rate line integral ”C*". v