Mentha pulegium, Ziziphora tenuior ve Echinophora tenuifolia'nın esansiyel yağlarının antimikrobiyal aktiviteleri ve biyofilm üzerine etkisi
Antimicrobial activities of essential oils of Mentha pulegium, Ziziphora tenuior and Echinophora tenuifolia and its effect on biofilm
- Tez No: 436406
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSA KARAMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Biyofilm, organik ya da inorganik çeşitli yüzeylere yapışarak, belirli bir yapısal bütünlük içerisinde toplu halde yaşayan ve birbirleri ile haberleşerek varlıklarının devamı için gerekli işlevlerin yerine getirilmesini sağlayan bakterilerin oluşturduğu karmaşık bir organizasyondur. Bu çalışmada; ülkemizin Manisa ili Gördes ilçe 'sinde yetişen Mentha pulegium ve Ziziphora tenuior ve Tokat ilinde yetişen Echinophora tenuifolia bitkilerinin antimikrobiyal özellikleri ve biyofilm üzerine etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Clavenger cihazı kullanılarak bu bitkilerden esansiyel yağ elde edilmiştir. Elde edilen esansiyel yağlar 16 mikroorganizma üzerinde denenmiştir. Bu çalışma da kullanılmış olan mikroorganizmalar üzerindeki biyolojik aktiviteler Disk Difüzyon Metodu, MIC ve Biyofilm inhibisyon metotlarına göre araştırılmıştır. Elde edilen bulgulara göre; M. pulegium ve E. tenuifolia, C. botrys bitkilerinden elde edilen esansiyel yağlar, denenen tüm mikroorganizmalar üzerinde antimikrobiyal bir aktivite göstermiştir. Biyofilm inhibisyon metodunda, en iyi biyofilm oluşturan bakteriler P. aeruginosa ve A. baumannii olduğu saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar esansiyel yağların denenen mikroorganizmalar üzerinde biyofilm inhibisyon etkisinin çok az olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Biofilm is a complex organization is formed by bacteria. The bacteria ,adhered to organic or inorganic surface, live in biofilm and bulk. The bacteria, communicating with each other, perform necessary functions for the continuation of existences in biofilm. In the study aimed to investigate the plants of antimicrobial activities and effects on biofilm, them of twice are Mentha pulegium and Ziziphora tenuior are grown in Gordes district of Manisa province of our country, the other is Echinophora tenuifolia is grown in Tokat province.The essential oils, using of Clavenger Machine, were obtained from the plants. The obteined essential oils were tested on 16 bacteria. Biological activities on the microorganisms tested in this study were studied according to Disc Diffusion and MIC and Biofilm Inhibition Metods.According to results, the obtained essential oils from Mentha pulegium, Ziziphora tenuior and Echinophora tenuifolia were determined antimicrobial activities on the tested all of microorganisms. In the Biofilm Inhibition Metod, P. aeruginosa and A. baumannii are determined the best microorganisms that formed biofilm. The essential oils used in the biofilm inhibition effect on the tested organisms were found to be minimal.