Tokat ili ve ilçelerinde bağ virüs hastalıklarının serolojik yöntemlerle saptanması
Detection of grapevine virus diseases by serological methods in Tokat province
  1. Tez No: 436409
  2. Yazar: HALE KARADENİZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ADEM YAĞCI, PROF. DR. YUSUF YANAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bağcılık Tokat ilinde ekonomik açıdan önemli tarım kollarından biridir. Bağcılığın önemli sorunlarından biride virüs hastalıklarıdır. Virüs hastalıklarından dolayı üzümlerde önemli verim kayıpları yaşanmaktadır. Tokat ilinde yetiştiriciliği yapılan üzüm çeşitlerinde verim ve kalite kayıplarına neden olan ve sertifikasyon sistemi içerisinde yer alan bazı virüslerin Tokat ilinde varlığının belirlenmesi için yapılan bu çalışmada, bağcılığın yoğun olarak yapıldığı Tokat merkez, Zile, Erbaa, Niksar, Pazar ve Turhal ilçelerinde bağcılık yapılan işletmelerden hastalık belirtisi gösteren bitkilerden örnek toplanmıştır. Toplanan örnekler, bağlarda önemli verim kayıplarına neden olan Strawberry latent ring spot virus (SLRSV), Grapevine leafroll-associated virus 1(GLRAV-1), Grapevine fanleaf virus (GFLV), Arabis mosaic nepovirus (ArMV), Grapevine virus A (GVA), Grapevine fleck virus (GFkV) viral etmenlerinin varlığını belirlemek amacıyla“ Double Antibody Sandwich Enzyme-linked Immuno Sorbent Assay”(DAS-ELISA) yöntemi ile testlenmiştir. Test sonucuna göre toplanan örneklerde % 11.78 GLRaV-1, % 5.73 ArMV, % 4.77 GVA, % 4.45 SLRSV, % 0.63 GFkV, % 0.31 GFLV oranlarında viral etmenlerin varlığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Grape leafproduction is one of the important branch of agriculture in Tokat. The most important problem of the vineyards is virüs diseases. There are significant yield loss due to virüs infection on grape varieties grown in the Tokat province. The purpose of the study is to determine presence of key grapevine viruses that may causeyield loss and quality of grape varieties cultivated inTokat province. The samples were collected from diseased grape plants from vine yards in Tokat Central, Zile, Erbaa, Niksar, Pazar and Turhal districts. The samples were tested for Strawberry latent ring spot virus (SLRSV), Grapevine leafroll-associated virus 1 (GLRAV-1), Grapevine fanleaf virus (GFLV), Arabis mosaic nepovirus (ArMV), Grapevine virus A (GVA), Grapevine fleck virus (GFkV) by Double Antibody Sandwich Enzyme-linked Immuno Sorbent Assay (DAS-ELISA). Acccording to test results, the samples were infected with % 11.78 GLRaV-1, % 5.73 ArMV, % 4.77 GVA, % 4.45 SLRSV, % 0.63 GFkV, % 0.31 GFLV