Farklı olgunluk aşamalarındaki bazı avrupa eriklerinin (Prunus domestica) pomolojik ve fitokimyasal özellikleri
Pomological and phytochemical properties of some european plums (Prunus domestica) that are at different stages in maturity
  1. Tez No: 436408
  2. Yazar: BERNA ERGUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. ONUR SARAÇOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 77
Özet
Son yıllarda insanların doğal gıdalara ilgisi oldukça artmaktadır. Erik meyvesi içerdiği fitokimyasal maddeler sebebiyle ön plana çıkmaktadır. Çalışmamızda bu önemli bileşiklerin meyvenin hangi olgunluk düzeyinde ve hangi kısımlarında daha yoğun bulunduğu tespit edilmiştir. Araştırmada Tokat ilinde ticari bir meyve bahçesinde yetiştiriciliği yapılan dokuz yaşındaki ağaçlardan hasat edilen 'Stanley' ve 'Sugar plum' erik çeşitleri kullanılmıştır. İki farklı erik çeşitinin olgunluk düzeyleri ve farklı meyve kısımlarının (bütün meyve, meyve eti, kabuk) fiziksel (meyve en, boy, ağırlık), biyokimyasal içerikleri incelenmiştir. Her iki çeşitte de meyvelerde olgunluk arttıkça en, boy, ağırlık, pH, suda çözünür kuru madde miktarı, toplam fenolik madde miktarı, toplam antosiyanin miktarı, antioksidan kapasitesi değerlerinin arttığı, meyve sertliği ve titre edilebilir asit miktarlarının ise azaldığı tespit edilmiştir. Meyve olgunlaşmasıyla birlikte özellikle meyvenin kabuk kısmında toplam fenolik madde miktarı, toplam antioksidan kapasitesi ve toplam antosiyanin miktarında artış olduğu belirleniştir.
Özet (Çeviri)
In recent years, people's interest in natural foods is substantially increased. Plum fruit stands out due to the phytochemicals it contains. In our study, it is identified, at which level of the fruit maturity and at which parts these important compounds are more intense. In the research,“Stanley”and“Sugar plum”that were harvested from nine-year-old trees in a commercial Orchard in Tokat, were used. At the different maturity level of fruits from two plum cultivars, physical characteristic (fruit length, width, weight) and biochemical contents of different fruit parts (whole fruit, fruit flesh, peel) were examined. In both varieties, as fruit maturity progress, fruit height, fruit weight, PH, soluble solids content, total phenolic content, total anthocyanin content and antioxidant capacity increase whereas the fruit firmness and titrable acidity decrease. With the ripening of the fruit, the significant increase, particularly in the peel, in the total phenolic compounds, the total antioxidant capacity and total anthocyanin is determined.