Tekirdağ'da Culiseta spp.' nin aylık üreme karakteristiğinin belirlenmesi
Monthly propagation characterirtics of Culiseta spp. in Tekirdag
  1. Tez No: 436435
  2. Yazar: ERMAN İPEK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SIRRI KAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Zooloji, Zoology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 52
Özet
Sivrisinekler, dünya genelinde ve Türkiye'de yaygın bir şekilde görülmektedir. Sivrisinekler direk zararlı etkilerinden ve yüzlerce hastalık etkenine vektörlük etmelerinden dolayı oldukça önemlidirler. Sivrisineklerin yayılışı ile aracılık ettikleri hastalıkların epidemiyolojisi arasında doğrudan ilişki bulunur. Dünya genelinde 3500'den fazla, Türkiye'de ise 2015 yılı itibariyle 64 sivrisinek türünün bulunduğundan söz edilmiştir.Bu tez çalışması ülkemizde görülen Culiseta cinsi sivrisineklerin aylara göre üreme karakteristiklerinin belirlenmesi ve mevsimsel dinamiklerinin ortaya konması amacıyla; Namık Kemal Üniversitesi Değirmenaltı Yerleşkesi içerisinde kurulan, birbirine yakın ancak farklı özelliklere sahip dört ünite kullanılmıştır. Bir yıl süren takipler sonucunda, alanlarda Culiseta cinsi haricinde Anopheles ve Culex türlerinin de ürediği gözlemlenmiştir. Bunlardan Anopheles türleri de tezin çalışma grubuna dahil edilmiştir. Tez çalışması sürecinde, toplam 5 Cs. longiareolata paketi gözlenmiş olup bunlardan da 80 erkek, 105 dişi olmak üzere 185 ergin sinek; 5 An. maculipennis yumurta grubu gözlenmiş ve bunlardan da 1 erkek, 7 dişi olmak üzere 8 ergin sinek; 2 An. claviger yumurta grubu gözlenmiş ve bunlardan da 23 erkek, 31 dişi olmak üzere 54 ergin sinek çıkmıştır. Türlerin yumurta bırakma ve larva gelişim kapasitesinin, mevsimsel etkinliğinin ve kurulan düzenekleri tercih etme düzeylerinin birbirinden farklı olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Mosquitos are commonly seen in the world inculiding in Turkey. Mosquitos are very important parasites because of their direct harmful effect and the diseases transmitted by these arthropods. There is direct corolation between mosquito prevalence and the epidemiology of related diseases. By 2015, that was reported that there are more than 3500 and 64 mosquito species in the world and Turkey respectively. In this thesis, four units with different pecularities buildet close to each other were used for the purpose of determination monthly propagation characteristics and seasonal dynamics of Culiseta spp. which are seen in Turkey. At the end of the one year inspection, Anopheles and Culex species other than Culiseta spp. were determinde in the conteiners. Of those, Anopheles spp. were included in the study group of the thesis. In the thesis period, 185 adult Cs. longiareolata in total, 105 female and 80 male, from 5 egg batches, 8 adult An. maculipennis in total, 7 female and 1 male, from 5 egg groups, and 54 adult An. maculipennis in total, 31 female and 23 male, from 2 egg groups were inspected. At the end of the study, it was evaluated that egg laying, larval propagation, seasonal dynamics, and preferation of the units with pecularity used are different fort the species inspected in this thesis.