Muğla ili çam ballarının bazı kalite özelliklerinin belirlenmesi
Determination of some quality properties of muğla pine honeys
  1. Tez No: 436434
  2. Yazar: ÖVGÜ FEREK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN DAĞLIOĞLU, YRD. DOÇ. DR. DEVRİM OSKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışmada, Muğla İlinde bulunan Pinus brutia Tenore üzerinde yaşayan Marchalina hellenica salgısından üretilen çam balı örneklerinin kalite özelliklerinin (fiziksel, kimyasal ve antioksidan özellikleri) belirlenmesi amaçlanmıştır. Bu amaçla Muğla ilinin 5 farklı lokasyonundaki (Köyceğiz, Bodrum, Datça, Menteşe, Yatağan ilçeleri) arı yetiştiricilerinden toplam 15 adet çam balı örneği temin edilmiştir. Bal örneklerinin elektriksel iletkenlik değerleri 0,892- 1,838 mS/cm, optik çevirme değerleri (-0,12)- (+3,51), L* değerleri 44- 70, a* değerleri 16- 30, b* değerleri 76- 88, nem değerleri % 15,6- 18, prolin değerleri 388- 682 mg/kg, diastaz değerleri 9- 21, glukoz oranı % 22,1- 28,76, fruktoz oranı % 28,6- 35,6, sakkaroz oranı % 0- 2,1, trehaloz oranı, % 0- 0,23, maltoz oranı % 0,02- 0,65, melebioz oranı % 0- 0,36, toplam polifenol madde miktarları 27- 48 mgGAE/100g, toplam flavonoid madde miktarları 0,1- 1,5 mgQAE/100g, FRAP değerleri 1,1- 1,52 µmol FeSO4.7H2O/g ve DPPH- SC50 radikal temizleme aktiviteleri 32 mg/mL- 55 mg/mL arasında bulunmuştur. Lokasyon farklılığı, çam balı örneklerinin elektriksel iletkenlik ve optik çevirme değerlerini istatistiksel olarak önemli düzeyde (p0.05). Bal örneklerinden hazırlanan polen preparatlarında en fazla polenin Compositae, Fabaceae, Rosaceae, Lamiaceae familyalarına ve Erica ve Cistus cinslerine ait olduğu belirlenmiştir. İncelenen bal örneklerinde ayrıca çam balını karakterize eden mantar sporları da saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to determine the quality properties (pyhsical, chemical and antioxidant properties) of pine honey samples produced from secretion of Marchalina hellenica living on Pinus brutia Tenore in Muğla Province. For this purpose, 15 pine honey samples collected from the beekeepers who live in 5 different locations (Köyceğiz, Bodrum, Datça, Menteşe, Yatağan). Minimum and maximum values of pine honey samples are as follows; electrical conductivity 0,892- 1,838 mS/cm, optic rotation (-0.12)- (+3.51), L* 44- 70, a* 16- 30, b* 76- 88, moisture content 15.6 %- 18, proline 388- 682 mg/kg, diastase 9- 21, glucose 22.1 %- 28.76, fructose 28.6 %- 35.6, saccarose 0 %- 2.1, trehalose, 0 %- 0.23, maltose 0.02 %- 0.65, melebiose 0 %- 0.36, total polyphenol content 27- 48 mgGAE/100g, total flavonoid content 0.1- 1.5 mgQAE/100g, FRAP (ferric reducing antioxidant power) 1.1- 1.52 µmol FeSO4.7H2O/g ve DPPH- SC50 radical scavenging activity 32 mg/mL- 55 mg/mL. Different locations significantly affected the electrical conductivity and optic rotation values of the pine honey samples (p0.05). In pollen preparation made from pine honey samples, it was observed that the highest rate of pollen was seen in Compositae, Fabaceae, Rosaceae, Lamiaceae, Erica and Cistus types. Fungi spores which characterize pine honey were also observed in the samples.