Kamgarn iplikçilikte suda çözünebilir filament kullanarak üstün performanslı özlü ipliklerin ve süper ince ipliklerin üretimi
Production of high-performance core-spun yarns and super fine yarns in worsted spinning by use of water-soluble filament
- Tez No: 436439
- Danışmanlar: PROF. DR. FATMA GÖKTEPE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Namık Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez çalışmasında kamgarn siro iplik eğirmede özlü iplik üretim tekniğini esas alarak iplik eğirme performansının ve iplik kalitesinin iyileştirilmesi amaçlanmıştır. Çalışmada kullanılan temel yaklaşım, suda çözünebilen PVA (polivinilalkol) filamentlerin siro iplik eğirme esnasında taşıyıcı olarak kullanılarak iplik gövdesine dahil edilmesi ve ardından dokuma işlemi sonrasında söz konusu taşıyıcı filamentlerin çözünerek uzaklaştırılması esasına dayanmaktadır. Bu amaçla kompakt-ring iplik eğirme makinası üzerinde üç farklı yaklaşımla kamgarn iplik eğirme işlemi gerçekleştirilmiştir: I: Siro eğirme, II: Siro + tek filament ile iplik eğirme, III: Siro + çift filament ile iplik eğirme. Ayrıca çalışmada hammadde inceliğinin etkisini incelemek üzere üç farklı incelikte (19,5μm, 21μm, 25,5μm) yün elyafı ile iplik üretimleri gerçekleştirilmiştir. Çalışmada elde edilen sonuçlar, eğirme esnasında suda çözünebilir taşıyıcı filamentler kullanılarak, daha kaba yün lifleriyle ince liflerle elde edilenden daha üstün iplik kalitesinin yakalanabileceğini göstermektedir. Dolayısıyla kaliteli kamgarn iplik eğirmede elyaf inceliği sınırlarının genişletilebileceğini ve böylelikle hammadde maliyetinin azaltılabileceğini ortaya koymaktadır. Ayrıca çalışmada teknik sınırların altında daha ince kamgarn iplik üretimi de hedeflenmiştir. Bu doğrultuda 19,5µm inceliğinde yün elyafından Nm 210/2 inceliğinde iplik üretimi gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to improve spinning performance and yarn quality in worsted siro yarn spinning by using core-spun yarn production technique. The main approach used in this work is based on using water-soluble PVA (polyvinyl alcohol) filaments in yarn body during siro spinning as carrier and then removing so-called carrier filaments after weaving process by dissolving. For this purpose, worsted yarns are produced on compact ring spinning machine by three different approaches; I: siro spinning , II: siro + single filament spinning, III: siro + double filament spinning. Additionally the effect of raw-material fineness on yarn properties were analyzed by using wool fibers at three different fineness levels (19,5μm, 21μm, 25,5μm) during yarn production. The results show that superior yarn quality can be obtained from coarser wool fibers in comparison to much finer wools by using water-soluble filaments as carrier. Therefore widening the fiber fineness limits for high quality worsted yarn production decreasing the raw-material cost would be possible. Additionally, finer worsted yarn production beyond technical limits is also aimed in this work. In this regard, Nm 210/2 yarns were produced by using wool fibers of 19,5μm fineness.