Açık kanallarda akış düzenleyici yapıların temiz su oyulması ve akışa etkisinin deneysel olarak incelenmesi
The effect of river training structures on clear water scour and flow resistance in open channels
- Tez No: 436450
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CAHİT YERDELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Mahmuzlar akış hızını azaltarak kıyıyı erozyondan korumak, kıyıdaki katı madde birikimini ve akışı kontrol etmek gibi çeşitli amaçlarla kullanılan düzenleme yapılarıdır. Bu tez çalışmasında açık kanaldaki tek bir mahmuzun akış direncine ve temiz su oyulmasına etkisi deneysel olarak incelenmiştir. Deneyler dikdörtgen kesitli kanalda ve kararlı akım şartlarında gerçekleştirilmiştir. Mahmuzların akışa dik uzunlukları ve mahmuzların yönelme açıları değiştirilerek, bu faktörlerin akış direncine, oyulma derinliğine ve oyulma hacmine etkisi incelenmiştir. Aynı zamanda üniform ve üniform olmayan iki farklı taban malzemesi kullanılarak, taban malzemesinin üniformluğunun oyulmaya etkisi araştırılmıştır. Deneylerden elde edilen verilerle doğrusal olmayan çoklu regresyon analizi yapılmış, direnç katsayısı, oyulma derinliği ve oyulma hacmini veren üç farklı bağıntı önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
Spur dikes are the structures that are used to prevent erosion by decreasing the flow velocity and to control sediment deposit. In this thesis, effect of single spur dike on flow resistance and clean water scour were studied experimentally. Experiments were performed in a rectangular open channel, under steady flow conditions. Effect of spur dike's incline angles and length of spur dikes on flow resistance , scour depth and scour volume were studied. At the same time effect of uniformity of bed material on scour is studied by using uniform and non-uniform bed material. Nonlinear multiple regression analysis was made and three different equations were suggested.