Perflorooktan sülfonat'a maruz kalan midyelerde (Mytilus galloprovincialis Lamarck, 1819) dna hasarının mikronukleus testi ile saptanması
Determination of dna damage by the micronucleus test in mussels (Mytilus galloprovincialis Lamarck,1819) exposed to perfluorooctane sulfonate
  1. Tez No: 436545
  2. Yazar: BEYZA NALBANTLAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZLEM ÇAKAL ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Deniz Bilimleri, Su Ürünleri, Marine Science, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Temel Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
İnsanlık var olma sürecinin başlangıcından beri sürekli olarak hem bulunduğu çevreden etkilenmekte hem de bulunduğu çevreyi etkilemektedir. Son yüzyılda sucul ekosistemler aşırı baskı altına alınmıştır. Çevreye giriş yapan Kalıcı Organik Kirleticiler (KOK) fiziksel, kimyasal ve biyolojik süreçler ile türetilen; doğal degredasyon (indirgenme) süreçleri sırasında direnç kazanarak yüksek direnç ve moleküler dengeye ulaşan kimyasallardan biridir. Kalıcı organik kirleticiler arasında yer alan Perflorlu Organik Bileşikler (PFCs) 'Emerging Pollutant= Yeni Geliştirilen Kirleticiler' olarak bilinmektedir. Bu çalışmada PFOS' un midyeler (Mytilus galloprovincialis) üzerindeki genotoksik etkisinin belirlenmesinde mikronukleus frekansı kullanılmıştır. Bunun için 30 gün boyunca PFOS' un artan konsantrasyonlarına maruz bırakılan midyelerden alınan örnekler incelenmiştir. Yapılan denemelerden elde edilen sonuçlara göre; midyelerin hemolenflerinde, Perflorooktan sülfonat' ın 4 mg/L konsantrasyonunun genotoksik hasarı yükselttiğini ve artan konsantrasyonlara bağlı olarak hemolenf hücrelerindeki mikronuleus frekansının ‰ 15,09' den ‰ 31,84' e kadar arttığı görülmüştür. Solungaç hücrelerinde mikronukleus frekansı ise kontrol grubunda ‰ 1,1 iken en yüksek konsantrasyonda (6 mg/L) ‰ 31,26 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
From the beginning of the history of human mankind have influence and have been influenced by his environment. Aquatic ecosystems are under great pressure in last decades. Persistent organic pollutants (POPs) are organic compounds that are high resistant and moleculer stabilitization to environmental degradation through, physical, chemical, and biological processes. Perfluorooctane sulphonates are one of the emerging pollutants group that are used worldwide. In this study, micronucleus frequency of mussels (Mytilus galloprovincialis) are used to determine the genotoxic impact of PFOS. For this purpose, following the exposure of mussels to were exposed to the increasing concentrations (2, 3, 4, 5, and 6 mg PFOS/L) of PFOS for 30 days. According to the results of the study, it is revealed that 4 mg/L concentration of perfluorooctane sulfonate increases the genotoxic damage, and elevates the micronucleus frequency of hemolymph cells from ‰ 15,09 to ‰ 31,84. Micronucleus frequency of gill cell was found as ‰ 31,26 for 6 mg/L, which is the highest concentration level, while the micronucleus frequency was ‰ 1, 1 for the control group.